Merkez Bankası’ndan sürpriz faiz artışı geldi

Merkez Bankası’ndan sürpriz faiz artışı geldi

Merkez Bankası’ndan sürpriz faiz artışı geldi

Investing.com – TCMB, yılın 3. PPK toplantısında politika faizi olarak kullanılan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 200 bp artırarak %19’a çıkardı. Piyasa beklentilerinin üzerindeki faiz artışı yapıldı ve karar metninde şu ifadelere yer verildi:

En son Aralık ayında 200 bp faiz artışı yaparak politika faizini %17’ye çıkaran TCMB, karar metninde “ ifadesine yer vermişti.

Ocak ayında faizi sabit tutan merkez, karar metnine ifadesini ekledi.

Şubat ayında da faizi sabit tutan banka, Ocak ayındaki ifadeleri tekrar kullanırken ek olarak da %5 enflasyon hedefine vurgu yaptı ve ifadesine yer verdi. Bu ifade ile enflasyondaki hareketin faizde belirleyici olacağına dikkat çekildi.

Son PPK toplantısının ardından enflasyon %14,97’den %15,61’e çıktı ve merkezin metinde de belirttiği faiz- enflasyon makası daraldı, ayrıca kur da son PPK toplantısının ardından (6,90’lı seviyelerden 7,50’li seviyelere çıktı) yükselişe geçti. Kurdaki yükselişin de gecikmeli etkisi göz önüne alınarak merkezin bu ayki toplantıda en az 100 bp faiz artışı yapması bekleniyordu. Merkez, beklentilerin önünde faiz artışı yaptı.

Karar öncesi 7,46 seviyesinde işlem gören kuru kararın ardından ilk tepki olarak seviyesine 7,34 seviyesine geriledi.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir