Merkez bankası faiz kararını açıkladı

Merkez bankası faiz kararını açıkladı

Merkez bankası faiz kararını açıkladı

Investing.com – TCMB, yılın son politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı 200 bp artırarak %17’ye yükseltti.

2020’ye %12 faizle başlayan , Ocak ayında 75 bp ve Şubat ayında 50 bp faiz indirimi yaptı. Mart ayında ise pandemi nedeniyle PPK tarihinden önce 100 bp faiz indirdi. Ardından Nisan ayında 100 ve Mayıs 50 bp faiz indirimi yaparak yılın ilk yarısında faizi %8,25’e düşürdü. Haziran-Temmuz ve Ağustos aylarında faizi sabit tutan kurul, Eylül ayında hem kur hem enflasyon hem de cari açıkta yükseliş yalanması nedeniyle 200 bp faiz artışı yaparak politika faizini %10,25’e yükseltti. Ekim ayında ise göstergelerdeki bozulmaya karşın merkez, politika faizini sabit tutarak GLP bandını 300 bp açtı.

Ağustos ayında hızlanan kur, Eylül’de de yükselişini sürdürürken Ekim ayında merkezin geri planda durması ile rekor ataklarını hızlandırdı. Kasım ayının ilk haftasında ise 8,58’e kadar çıkan kur sonrası başkan değişimi yapıldı. Yeni başkan Ağbal dönemindeki ilk toplantı olan 19 Kasım’da ise kurul politika faizini 475 bp artırarak %15’e çıkardı. Aralık ayı başında yapılan enflasyonu düşürmek bununla paralel kur ve cari açıktaki yükselişi de dizginlemek için sıkı duruşun korunacağını açıklayan Ağbal’ın ifadeleri bugünkü yılın son PPK toplantısında faiz artışı yapılacağı beklentisini de kuvvetlendirdi. Kasım’da %14’ü aşan enflasyonun Aralık’ta da yüksek kalacağı ve yılın ilk çeyreğinde de yüksek seyrin devam edeceği beklentisi nedeniyle merkezin faiz artırımı yapması gerekiyordu. Piyasa beklentilerine paralel bugün 200 bp faiz artışı yapan TCMB, 2020’yi %17 faiz ile tamamladı.

PPK öncesi 7,6070 seviyesinde işlem gören kuru karar sonrası ilk tepki olarak7,5560’a geriledi.

Karar metni:

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir