McConnell Trump’a karşı çıkıyor, İngiltere Astra aşısını onayladı, Bitcoin zaferi – Piyasalarda neler oluyor?

McConnell Trump’a karşı çıkıyor, İngiltere Astra aşısını onayladı, Bitcoin zaferi – Piyasalarda neler oluyor?

McConnell Trump’a karşı çıkıyor, İngiltere Astra aşısını onayladı, Bitcoin zaferi – Piyasalarda neler oluyor?

 

Investing.com – Senato Lideri Mitch McConnell, daha yüksek teşvik ödemeleri konusunda Donald Trump’ın planlarına karşı çıktı, İngiltere AstraZeneca/Oxford Üniversitesi aşısını onaylıyor ve tüm zamanların yeni yükseğine ulaştı.

İşte 30 Aralık Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

Senato Lideri Mitch McConnell’ın, Temsilciler Meclisi’nde hızla geçen önerge için hızlı bir oylama programlamayı reddetmesiyle 900 milyar dolarlık son teşvik paketinin parçası olarak hanehalklarına doğrudan yapılacak ödemeleri artırma konusunda Başkan Donald Trump’ın girişimleri başarısız oldu.

McConnell, sosyal medya platformlarını kullanıcılarının paylaştığı içerikler için yasal yükümlülükten korumayı sağlayan İletişim Düzenleme Yasası’nın 230. Bölümünü feshetmek ve ABD’de şimdiye kadar 50’den fazla mahkeme tarafından düşürülen Trump’ın seçimde yolsuzluk iddialarını inceleyecek bir komisyon gibi Meclis Demokratlarının kesinlikle reddedeceği diğer hükümlerle birlikte artırılmış ödemeleri birleştirecek yeni bir tasarı sundu.

Dolayısıyla doğrudan ödemelerin miktarı, Meclisin onayladığı ve Trump’ın istediği 2.000 dolar yerine 600 dolar olarak kalmaya devam edebilir.

İngiltere’nin İlaç ve Sağlık Bakım Ürünleri Düzenleme Ajansı, AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi’nin geliştirdiği Covid-19 aşısının kullanımını onayladı.

Bu, Pfizer-BioNTech ve Moderna’nın (NASDAQ:) geliştirdiği aşılardan daha az etkili olduğu bariz olsa da pandemi sürerken şirketin bunu maliyetine satması ve normal buzdolabı sıcaklıklarında saklanabilmesi sayesinde kitlesel dağıtımın zorluklarını azaltması ile dünya popülasyonunu aşılamada daha yaygın bir role sahip olacak bir aşının ilk resmi onayı.

İngiltere hastanelerinin Covid-19 hastaları için kapasiteleri tükenmeye başlarken bu onay verildi. Diğer yandan Almanya, ilk kez bir günde 1.000 Covid-19 ölümü kaydetti.

İngiltere hisse senedi piyasaları yüksek açılacak. Senato Lideri McConnell’ın, daha yüksek teşvik ödemelerini fiilen engellemesine karşılık Salı günü piyasalarda hafif bir düşüş yaşanmıştı.

111 puan artarken %0,4 ve %0,3 kazandı.

Kurumsal haber akışı hala az ancak ABD’den veriler olacak: Chicago Satın Alma Müdürleri Endeksi ve Kasım ayı var olan konut satışları rakamları.

ABD’nin kalıcı cari hesabı ve bütçe açıkları nedeniyle uzun vadede düşüşü hızlanacak olan dolara yönelik güvenin azaldığı bir ortamda Bitcoin, ilk kez 28.000 doları aşarak zafer yürüyüşünü sürdürdü.

Öncesinde 28.587 doları gören Bitcoin gün bazında %4,7 yükselişle 27.921 dolardan işlem gördü.

Dijital varlık için temel kriterler aynı: hiçbir ülke bu para ile ödenecek bir vergi kabul etmeyecek ve yatırımcılar, böylesi volatil bir fiyat ile bir şeyleri fiyatlandırmayı kati bir biçimde reddediyor. Ancak kurumsal para yöneticileri tarafından hiç olmadığı kadar spekülasyon yapma isteği ile gölgede kalan pratik uygulama eksikliği, Bitcoin arzının temelde sabit olduğu beklentisi ile güvence altına alındı.

Bitcoin şu an iyi seyreden tek dijital varlık değil. Çarşamba günü 728,81 dolarda yatay seyretmiş olsa da bu yıl beş kat artış yaşadı.

Birçok pratik uygulaması olan ham petrol fiyatı, Amerikan Petrol Enstitüsü (API) verileri sayesinde toparlandı. Veriler, ABD’nin stoklarında beklenmedik seviyede bir düşüş olduğunu gösterdi.

ABD hükümetinin stok verileri her zamanki saatinde yayınlanacak. Analistler, muhasebe ve vergi meseleleri ile tahrif olmaya meyilli olan yılın son haftalık verisini gereğinden fazla okuma konusunda uyardı.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,8 artışla 48,38 dolar olurken %0,7 yükselerek 51,59 dolara ulaştı.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir