Mali destekle yükselen Ons Altın, kazançlarını koruyamadı

Mali destekle yükselen Ons Altın, kazançlarını koruyamadı

Mali destekle yükselen Ons Altın, kazançlarını koruyamadı

Investing.com –  ABD Başkanı Biden’ın açıkladığı ve da paketin gerekliliğine vurgu yapmasının ardından ABD Başkan Yardımcısı Harris, Şubat ayında senatoda paketin geçmesini umduklarını belirtti. Bu gelişmeler ABD’nin gelen mali destekle salgındaki hasara karşı direnmesi için önemli ve ilk fiyatlamalar da küresel risk iştahını destekledi, altın da bu gelişmelerle 1,875$ seviyesine çıktı.

Hafta içinde yükselişe geçen , dün 1,875$ seviyesinden sınırlı düşüş yaşamasının ardından bugün %1,20 kayıpla 1,845$ seviyesine geriledi.

Dünya borsaları, petrol ve altın bugün düşüş yaşarken 90,0 seviyesi üzerinde hafif alıcılı ve paritelerde dolar pozitif fiyatlama var. Dolarda belirgin bir yükseliş olmaması ve aşının tedariğindeki aksaklıkların yeniden fiyatlanmasına karşın altın tarafında düşüş yaşanıyor.

Kıymetli metal bu hafta haftalık bazda kazancını %1’e düşürürken aylık bazda ise %3’e yakın düşüş yaşıyor.

kurunun dün 7,35’e gerilemesi ile 440 TL’ye gerileyen, ancak günü 443 TL’den kapatan , bugün onstaki kayıpla 439 TL’ye geriledi. Geçen hafta test edilen 27 Temmuz sonrası en düşük seviye olan 431 TL gram fiyatında önemli destek olarak izlenirken yükselişlerde ise 452 TL direnç olarak izleniyor. Son haftalarda 466 TL pivot seviyeden kademeli olarak 445 TL’ye gerileyen fiyat bu hafta da ortalamayı 442 TL’ye düşürdü. 2020’de rekor yükseliş gösteren gram altında orta-uzun vadeli yükseliş trendi güçlü ancak kısa vadede 450 TL altındaki baskı devam ediyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir