Küresel piyasalardaki düşüş bugün de devam ediyor

Küresel piyasalardaki düşüş bugün de devam ediyor

Küresel piyasalardaki düşüş bugün de devam ediyor

Investing.com – ABD’de enflasyonun yükseleceği ve buna bağlı da erken bir sıkı para politikası uygulanacağı fiyatlaması bu hafta yerini tekrar pandemiye bıraktı. ABD, Avrupa ve Hindistan başta olmak üzere artan vaka sayılarının yeni bir dalga yatabileceği yine buna bağlı karantinanın da ekonomiyi sekteye uğratacağı kaygısı hem petrol hem de endekslerde düşüşe neden oldu. Dünü kayıpla kapatan ABD borsası bugüne de satıcılı açılış yaptı. dün %2 üzeri kayıp sonrası bugün seansın ilk dakikalarında %0,30 satıcılı, %0,55 ve ise %0,75 satıcılı işlem görüyor.

Küresel risk iştahının zayıfladığı bu hafta GOP’lara olan talep de azaldı ve doların da güçlenmesi ile gelişen ülke paralarındaki kayıp bugün de sürüyor. Avrupa’da da , ve bugün %1’e yakın düşüşte.

Bugün ABD’den açıklanan işsizlik maaşı başvurularının pandemi dönemindeki en düşük seviyeye gerilemesi ve son çeyrek büyümedeki yukarı yönlü revizyon da doları destekledi. bugün 92,75’e çıkarak 23 Kasım sonrası en yüksek seviyeyi gördü. 1,1790 ile 12 Kasım sonrası en düşük seviyeyi gördü.

Dolar, ABD senasında gün içi zirveden gevşemeye başlarken Altın ise son saatte 1,746$ seviyesine yükseldi. Brent hem vaka artışı hem de Süveyş Kanalı’ndaki gelişmeler nedeniyle bugün %3 düşüş yaşıyor.

Son saatte gelişen ülke paralarındaki düşüş de bir miktar azaldı ve günlük bazda , lira ile zloti en çok düşenlerden olurken peso ise bugün pozitif ayrışıyor.

Küresel endekslerdeki düşüşle de gün içi kazançlarını silerek düşüşe geçti ve son saatte 1.405 puandan işlem görüyor. Kayıp %1’in altında, ancak tarafındaki kayıp %2’ye yakın.

Kur tarafında 8,0 seviyesine doğru hareket bugün de devam ediyor. bugün 7,89-7,99 aralığında işlem görüyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir