Küresel CO2 emisyonu 2020’de yaklaşık %6 düştükten sonra tekrar yükselişte

Küresel CO2 emisyonu 2020’de yaklaşık %6 düştükten sonra tekrar yükselişte

Küresel CO2 emisyonu 2020’de yaklaşık %6 düştükten sonra tekrar yükselişte

Nina Chestney

LONDRA, 2 Mart (Reuters) – Koronavirüs pandemisinin ekonomik faaliyetleri yavaşlatmasıyla 2020’de küresel karbon emisyonu %5,8 düşse de geçen yılın sonunda yeniden yükseliş de başladı.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) açıklamasına göre karbon emisyonundaki yılın sonlarında başlayan yükseliş önümüzdeki dönemde de devam edecek.

Ekonomik faaliyetlerdeki toparlanmanın enerji talebini artırmasıyla büyük ekonomiler öncülüğünde emisyon Aralık 2020’de %2 artışla 60 milyon ton oldu.

IEA’nın raporuna göre dünyanın en fazla sera gazı salımı yapan ülkesi Çin ise geçen yıl 2019’a kıyasla %0,8 yani 75 milyon tonluk artış ile karbon emisyonu artışı kaydeden tek ülke oldu.

Dünyanın en fazla karbon salımı yapan üçüncü ülkesi Hindistan’ın emisyonu ekonomik faaliyetlerin artması ve kısıtlamaların azaltılmasıyla geçen yıl Eylül ayından itibaren bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yükseldi.

IEA Direktörü Fatih Birol, dedi.

Birol, diye ekledi.

2020 yılında tecrit uygulamaları ve sanayi ile ulaşımı sınırlayan diğer tedbirlerle ana enerji talebi %4 düşmüştü.

IEA’ya göre, geçen yıl enerji talebindeki bu düşüş, yaklaşık 2 milyar tonluk eşi benzeri görülmemiş miktarda karbondioksit emisyonu düşüşüne yol açtı. Bu miktar, Avrupa Birliği’nin (AB)tüm karbon emisyonunu küresel emisyon miktarından çıkartmaya eş değer.

Küresel enerji sektöründe geçen yılki emisyon oranı kayıtlardaki en büyük net düşüşünü kaydederek %3,3 düşüş gösterdi. Her ne kadar enerjiye olan talep düşmüş olsa da, yenilenebilir enerji büyümesi bu düşüşteki en büyük katkıya sahip.

Yenilenebilir enerjinin toplam enerji üretimindeki payı geçen yıl %29’a çıktı. 2019 yılında bu oran %27’ydi.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir