Kripto para dünyasında bugün yaşanan önemli gelişmeler – En çok yükselen ve düşen kripto paralar

Kripto para dünyasında bugün yaşanan önemli gelişmeler – En çok yükselen ve düşen kripto paralar

Kripto para dünyasında bugün yaşanan önemli gelişmeler – En çok yükselen ve düşen kripto paralar

Investing.com – Kripto para piyasaları bugün dalgalı bir seyir izliyor. Dün bu saatlerde 57.200 dolar seviyelerinden işlem gören , gün içinde 58.500 dolara yaklaşırken bu haberin yazıldığı sırada bir kez daha 57.300 dolara döndü. Kripto para birimlerinin toplam piyasa hacmi ise bugün 1,8 trilyon doları aşmasına karşın gün içinde 1,75 trilyon dolara gerilemesinin ardından şu an 1,78 trilyon dolar civarında.

Bugün 1.806 dolara dek yükselen hemen sonrasında 1.754 dolara geriledi. şu anda 1.780 dolar civarında işlem görüyor. TSİ 17.23 itibarıyla, ilk 100’de günün en çok yükselen ve en çok düşen kripto paralarına birlikte bakalım.

En çok yükselenler:

En çok düşenler:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın piyasalarda başlayan hareketlilik, Türk lirasının dolar karşısında yüzde 15’i aşan değer kaybıyla sonuçlandı. Borsadaki kayıplar %10’a yaklaşırken, bu yüksek oynaklığı takiben Türk yatırımcıların Bitcoin’e daha yüksek ilgi göstermeye başladığı bildirildi. 

Bir anahtar kelimenin arama motoru üzerinden ne düzeyde arandığını ortaya koyan Google (NASDAQ:) Trends tarafından sağlanan verilere göre, “Bitcoin” aramaları 22 Mart’ta 5,6 kat artarak son 1 haftanın en yüksek noktasına ulaştı.

Türkiye’deki yatırımcıların kripto para piyasalarına dünya ortalamasının çok üzerinde ilgi gösterdiği biliniyor. 2017 ve 2020 yılındaki sert yükselişlerde de “Bitcoin” aramaları önemli düzeyde yükseliş göstermişti.

Benimsenme kavramı, kripto para piyasasının doğumundan beri en çok önem atfedilen konuların başında geliyor. 2020 yılında kurumsal yatırımcıların peş peşe duyurularla dahil olduğu piyasada boğa piyasası halen sürüyor. ’nın Ocak ayında 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığını duyurmasının ardından kamuoyunun heyecanı zirve yapmış, aynı hamlenin dev şirketlerden gelmeye devam edeceğine dair güçlü bir inanç oluşmuştu.

Söz konusu dev şirketlerden biri de, kuşkusuz . 2014 yılında Microsoft hesabına BTC yatırma özelliğini aktif eden şirket, sonrasında bu kararından vazgeçse de MS Store’da Ocak ayında yeniden aktif etmişti. Şirketin son olarak Xbox oyun konsolu kullanıcılarına bir anket başlattığı öne sürüldü. Ankette “Xbox’ta ödeme yöntemi olarak hangisini görmek istersiniz?” sorusu yöneltilen kullanıcılar, “Bitcoin” seçeneğini işaretleyebiliyor.

Microsoft’un Tesla gibi bir hamle yapmayı düşünmediği alenen biliniyor, lakin bu fikrin orta veya uzun vadede değişmemesi için ortada bir sebep görünmüyor.

Deutsche Bank tarafından yayımlanan rapora göre Bitcoin, dünyanın en büyük üçüncü para birimi haline geldi. Raporda “1 trilyon doları aşan piyasa değeriyle BTC, yok saymak için fazla önemli” ifadesini kullanan banka, kripto para birimlerinin kalıcılığına dair hükûmetlerin ve merkez bankalarının hemfikir olduğunu ve bu yıl sektörü düzenlemeye başlayacaklarını belirtti.

Dolaşımdaki toplam miktara dikkat çeken Deutsche Bank raporu, Bitcoin’in şu anda Amerikan doları ve euroyu takiben üçüncü sırada olduğunu ortaya koydu. BTC’nin , , , ve gibi para birimlerini aştığı belirtildi.

Raporda şu ifadeler yer aldı:

Afrika kıtası, kripto para piyasası için önemli üslerden biri olarak görülüyor. Bir Bitcoin hayranı olduğu bilinen Twitter CEO’su Jack Dorsey, geçtiğimiz yıllarda Afrika’ya yaptığı gezilerin ardından, kıtanın kripto para birimlerinin kaderini değiştirme potansiyeli olduğunu ve mutlaka dikkate alınması gerektiğinden söz etmişti.

Bir süredir adı yasaklarla anılan Nijerya Merkez Bankasından bugün dikkat çeken bir açıklama geldi. Bankanın başkan yardımcısı Adamu Lamtek, Nijerya vatandaşlarının kripto para ticareti yapmasını yasaklamadıklarını, ancak bankacılık sektörünü kripto para faaliyetlerinden korumak için çaba gösterdiklerini belirtti.

CBN geçen ay, düzenlenmiş finans kurumlarının Nijerya’daki kripto borsalarına hizmet vermesini yasakladığını duyurmuştu. Bankanın başkanı Godwin Emefiele ise kripto paraların meşru olmadığını ve ülkesinin ekonomi sisteminde yeri olmadığını belirtmişti.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir