Kripto para dünyasında bugün yaşanan önemli gelişmeler – En çok yükselen ve düşen kripto paralar

Kripto para dünyasında bugün yaşanan önemli gelişmeler – En çok yükselen ve düşen kripto paralar

Kripto para dünyasında bugün yaşanan önemli gelişmeler – En çok yükselen ve düşen kripto paralar

Investing.com – Güne 58.900 dolar seviyesinde başlayan bugün 60.000 doları bir kez daha zorladı, ancak yine ret yedi ve geri çekildi. Reddin devamında hızla 57.000 doların altına gerileyen kripto para birimi sonrasında kademeli olarak toparlandı, güçlü seyrine geri döndü ve bu haberin yazıldığı esnada 58.500 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Özellikle Goldman Sachs cephesinden gelen haberlerin BTC cephesinde başlayan flaş çöküş riskini ortadan kaldırdığı düşünülüyor.

Kripto para piyasasının toplam hacmi, bugün 1,82 trilyon dolara dek düştükten sonra 1,94 trilyon doların üzerine çıktı ve güçlü gidişatını sürdürüyor.

Güne 1.832 dolardan başlayan da Bitcoin ile birlikte önce yükseldi, sonra düştü ve yeniden açılış fiyatında dengelendi. Gün içi en düşük 1.774 doları gören ETH, en yüksek ise 1.862 doları test etti.

Bitcoin baskınlık oranı bugün %59,5’te. Ethereum’un toplam piyasadaki payı ise %10,9.

İlk 10’da %8’i aşan günlük yükselişiyle pozitif ayrışan 37 dolara dayanırken, %4’ten fazla gerileyen ise 12,34 dolara geri döndü. İlk 100’de günün enlerine birlikte bakalım.

ABD’nin en büyük yatırım bankaları arasında bulunan Goldman Sachs, bu yılın ikinci çeyreğinde Bitcoin ve bazı diğer dijital varlıklar için yatırım varlıkları sunmaya hazırlandıklarını duyurdu. Bankanın Bitcoin, türevler ve geleneksel yatırım araçlarını da kapsayacak şekilde, “tam bir yatırım yelpazesi” sunmayı planladığı bildirildi.

Goldman Sachs Küresel Piyasalar Bölümü Dijital Varlıklar Başkanı Mathew McDermott, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kurumsal müşterilerle gerçekleştirdikleri görüşmelerin hemen hepsinde Bitcoin’in ana gündem maddesi olduğunu söyledi. Banka ayrıca, müşterilerin kripto para birimlerine enflasyondan korunmak adına güven beslediğini ve bu motivasyonla dijital varlıklarla etkileşime geçmek istediklerini ifade etti.

Ayrıca kripto para birimi ticaret masasını da yeniden başlatacağını müjdeleyen Goldman Sachs, Bitcoin vadeli işlemleri ile ilgili bazı önemli hamleler yapabilecekleri imasında bulundu.

Bu gelişmelerin ardından Bitcoin fiyatı bugün yeniden 58.000 doların üzerine çıktı.

Bitcoin’in doğuşundan bu yana adını şöyle veya böyle duyurmuş pek çok isim, fiyat tahminleri ile sıkça gündeme geliyor ve ilgi görüyor. Özellikle BTC’nin 20.000 dolara dokunduğu 2017 yılının ardından kamuoyu, pek çoğu “delice” kabul edilen altı ve hatta yedi haneli sıra dışı tahminlerle karşı karşıya kaldı.

Bitcoin fiyat tahmini kervanına katılan son isim, Kraken CEO’su Jesse Powell oldu. Powell, Bitcoin’in 2021 sonunda bir Lamborghini fiyatına, 2022 yılında ise Bugatti fiyatına ulaşacağını ifade etti. Ethereum ile ilgili de konuşan ünlü CEO, ETH 2.0’ın piyasaya sürülmesi ve ağda oluşturulacak pek çok yeni projeyle ETH’nin 2.000 doları aşacağını iddia etti.

Lamborghini otomobillerin 180 bin ila 500 bin dolar arasında değiştiğini düşündüğümüzde, Powell’ın 2021 yılı tahmini için oldukça geniş bir aralık verdiğini söyleyebiliriz. ABD’deki en ucuz Bugatti olan Chiron modeli ise yaklaşık 3 milyon dolar. Bitcoin’in bu seviyeye yükselmesi için bir yıl içerisinde yaklaşık 50 kat değer kazanması gerekiyor.

Birleşik Krallık Mali Davranış Otoritesi (FCA) tarafından yapılan açıklamaya göre, ülkede faaliyet gösteren kripto para işletmelerine bugün yeni bir zorunluluk getirildi. Yıllık mali suç raporu sunması zorunlu tutulan firma sayısı 2.500’den yaklaşık 7.000’e çıkartılırken, kripto para işletmeleri de mali suçları FCA’e bildirme zorunluluğuna tabi tutulacak.

“REP-CRIM” ismi verilen raporlamanın amacı, düzenleyicilerin kara para aklama faaliyetleri başta olmak üzere suç unsurlarıyla mücadele edebilmesini sağlamak. 2020-21 iş planında FCA, suçla mücadele etmek adına kurallarını güçlendirmek ve kripto para varlıklarına ortak bir yaklaşım benimsemek adına ulusal ve uluslararası paydaşlarla birlikte çalışacaklarının sözünü verdi.

Bugün Bloomberg televizyonuna konuşan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, dijital para birimlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bankanın dijital euro ile ilgili karmaşık bir süreçten geçtiğini söyleyen Lagarde, dijital euronun danışma sürecine elde ettikleri sekiz bin yanıtı göz önünde bulundurdukları bir analizi yakında kamuoyuyla paylaşacaklarını ifade etti. Bu analizin sonuçları, bankanın 2021 ortasına dek CBDC deneylerine başlayıp başlamayacaklarına dair verecekleri kararı doğrudan etkileyecek.

Dijital euro ile ilgili tüm sürecin dört yıldan bile uzun sürebileceğini söyleyen Lagarde, sözlerini kullandı.

Lagarde’a göre bu yeni sistem nakit parayla birlikte var olacak, var olan bir sistemi bozmayacak, aksine geliştirecek.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir