Kripto para dünyasında bugün yaşanan 5 önemli gelişme

Kripto para dünyasında bugün yaşanan 5 önemli gelişme

Kripto para dünyasında bugün yaşanan 5 önemli gelişme

Son 24 saatte kripto para piyasasına düşüş hakimdi. Bu haberin yazıldığı sırada günlük kaybı %3’ü aşan 47.740 dolar seviyelerinden işlem görürken %5,3 düşüşle 1.482 dolarda. İlk 10’da en sert düşüş %8,22 ile Polkadot’a ait. şu anda 33 doların biraz üzerinde işlem görüyor. 46 senti yakalayan %2’lik kazancıyla ayrışırken, ilk 100’ün en dikkat çeken yükselişi %25 ile ZKSwap’a (ZKS) ait. En sert düşüş işe %17 ile Enjin’de.

Kripto para endüstrisinin vokal isimlerinden Mark Cuban’ın sahibi olduğu NBA takımı Dallas Mavericks, bir dizi anlaşmanın ardından biletler ve çevrim içi mağazasındaki ödemeler için kullanımını kabul etmeye başladı. Kripto para ödeme işlemcisi BitPay’in sağladığı imkan neticesinde DOGE ödemelerinin önünü açan takım, daha önce , , , USDC, GUSD, ve BUSD ödemelerini de kabul ediyordu.

Konuyla ilgili konuşan ünlü milyarder Cuban, bu hamlelerinin sebebini şöyle açıkladı:

Dogecoin şu anda 0,0505 dolardan işlem görürken son 24 saatte %1’lik yükseliş yaşadı.

Piyasalarda “balina” olarak anılan ve büyük miktarlarda Bitcoin transferleri gerçekleştirmeleriyle tanınan yatırımcılar, işlem takip botu Whale Alert’tan alınan verilere göre 24 saat içerisinde 1,45 milyar dolarlık transfer gerçekleştirdi.

Bu transferlerden en büyüğü, 673 milyon 793 bin dolara denk gelen 13.071 BTC’nin bilinmeyen iki cüzdan arasındaki hareketiydi. Bu işlem haricinde 7.588 BTC, yine bilinmeyen cüzdanlar arasında hareket ettirildi. İşlemlerin yarısına konu olan cüzdanların tamamen anonim olması sebebiyle bu transferlerin neden veya kimler tarafından gerçekleştirildiği henüz bilinmiyor. Ancak balinaların hamleleri, böylesine oynak bir piyasada her daim ilgi çekici olmayı sürdürüyor.

Bitcoin şu anda günlük %3,5 düşüşle 47.700 dolardan işlem görüyor.

Ocak ayında 1,5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımı yaptıklarını duyurmalarının ardından piyasaları kasıp kavuran Tesla, Bitcoin fiyatının 58 bin doları aşarak rekor kırmasında büyük bir paya sahipti. Yeni bir kurumsal yatırım dalgasını tetikleme olasılığına karşılık yatırımcılar arasında olağanüstü bir heyecan yaratan olayın ardından Bitcoin, rekor seviyelerde tutunmayı başaramadı.

Konuyla ilgili yorumlarını paylaşan eski Goldman Sachs yöneticisi Gary Black, şirketin BTC’lerini artık satması gerektiğini söyledi. Şubat ayında “artık risk teşkil ettiği” gerekçesiyle  pozisyonlarından çıktığını duyuran Black, son açıklamasında “Tesla’nın BTC’lerini sattığını duyurmasının TSLA hissedarları adına destekleyici olabileceğini” iddia etti.

Ancak bu noktada TSLA hissesindeki son düşüşü kripto para piyasasındaki düşüşle doğrudan bağdaştırabilmek zor.

Değiştirlemez token (NFT) olarak bilinen kripto para projelerine gösterilen yüksek ilgi ivmelenmeye başladı. Dün aralarında (CHZ), (MANA) ve Flow blockchain (FLOW) gibi dikkat çeken varlıkların da bulunduğu pek çok NFT token, %30 ila 70 arasında yükselişler yaşadı.

NFT tokenler, gerçek dünyadaki koleksiyon parçalarının bir nevi dijital yansımaları olarak görülüyor. Aynı fiziksel koleksiyonlar gibi dijital koleksiyonlar da eşsiz parçalardan oluşuyor. Pokemon kartı veya ender basılmış bozuk para gibi fiziksel bir koleksiyon ürününe karşı dijital bir koleksiyona sahip olduğunuzda, her NFT’nin benzersiz bilgiler taşıdığı için orijinallik şüphesinden kurtulabiliyorsunuz. Bu da sahte koleksiyonculuğun ortadan kalkmasını sağlıyor.

SimilarWeb tarafından derlenen verilere göre kripto para konulu web sitelerinin dünya genelindeki ve Türkiye’deki toplam trafiği, daha önce görülmemiş seviyelere yükseldi. Ocak 2019 ile Aralık 2020 dönemi arasını ele alan raporda, Türkiye’de kripto para sitelerinin total trafikteki payı %2,74 olarak açıklandı.

İki yıllık süreçte Türkiye’nin önde gelen kripto para siteleri 40 milyona yakın ziyaret alırken kullanıcılar ortalama 12 dakika 51 saniye geçirdi. %140’lık olağanüstü bir yükseliş gösteren Türkiye tüm ülkeler arasında 8. sıraya taşındı.

Trafik miktarında en güçlü yükseliş %212 ile Birleşik Krallık’ta görüldü. Bu büyümenin %128’lik kısmı yalnızca son 3 ayda gerçekleşirken tüm dünyada koronavirüs salgınının kripto para sektöründe de büyük bir kırılma noktası olması dikkat çekti.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir