Kadir Has Üniversitesi, “Kripto Paralara Giriş” dersini, üniversite dışından katılımcılara açıyor

Kadir Has Üniversitesi, “Kripto Paralara Giriş” dersini, üniversite dışından katılımcılara açıyor

Kadir Has Üniversitesi, “Kripto Paralara Giriş” dersini, üniversite dışından katılımcılara açıyor

Kadir Has Üniversitesi, “Kripto Paralara Giriş” dersini, üniversite dışından katılımcılara açıyor.

Açıklama şöyle:

Kadir Has Üniversitesi Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek 2 yıl önce Yeni Medya Bölümü ders programına aldığı “Kripto Paralara Giriş” dersini, bu yıl da Yaşam Boyu Eğitim Akademisi’nde bir sertifika programı olarak üniversite dışından katılımcılara açıyor. “Kripto Paralara Giriş”

dersini , Blokzincir ve Kripto Para alanında Türkiye’nin en yetkin isimleri olan Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat ile Tansel Kaya veriyor.

Yeni Medya alanında uygulamalı ve deneysel derslere önem veren Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü ve öğrencileri 17 Eylül’de hoş bir sürprizle karşılaştı. Üniversitede 2018 yılından beri verilen “Kripto Paralar Giriş” dersi kapsamında, 2019 sonbahar döneminde Kripto Paralara Giriş dersini alıp Uniswap üzerinde KHAS token ile işlem yapan öğrenciler, 17 Eylül sabahına ders için açtıkları kriptopara cüzdanlarına UNISWAP platformunun hediye olarak yüklediği 400 UNI (yaklaşık 1.500 dolar) ile uyandı.

“Kripto para giriş dersimizde öğrencilerimiz 1500 dolar kazandı”

Hazine, Ticaret Bakanlığı, Merkez Bankası gibi kurumların da Kriptopara ve Blokzincir konularında çalışmalar yaptığını söyleyen Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat, “Önümüzdeki dönemde bu çalışmaların ve öğrencilerin taleplerinin daha da artacağına inanıyorum. Şu anda da derslerimize üniversite dışından da çok talep var. Bundan 1 yıl önce üniversitemizdeki “Kripto Paralara Giriş” dersinde Tansel Kaya hocamız ve öğrencilerimizle birlikte üniversitemizin kendi kriptoparası olan KHAStoken’ı oluşturduk. Öğrencilerimiz kullansın diye de merkezsiz kriptopara değişim platformu Uniswap üzerinde listeleyip likidite oluşturduk. Öğrencilerimiz Ethereum ile KHAS token değiş-tokuş ettiler. Şimdi bir yıl sonra bu işleme katılan her öğrenci 400 UNI sahibi oldu. Bu da bugünkü piyasa fiyatlarına göre yaklaşık 1500 dolar ediyor.” dedi.

Herkese Açık Dersler

Kadir Has Üniversitesi’nde Kripto Para konusunda eğitim almak için üniversite öğrencisi olmak da gerekmiyor. Geçtiğimiz yıl bir ilke imza atarak KHAS Yaşam Boyu Eğitim Akademisi’nin (YBEA) başlattığı herkese açık Kripto Paralara Giriş eğitimleri, bu yıl da yoğun ilgiyle devam ediyor. Blokzincir, kripto para gibi kavramları 2013 yılından bu yana Yeni Medya derslerinde işlediklerini söyleyen Polat, Yaşam Boyu Eğitim Akademisi bünyesinde bu dönem 2 farklı kriptopara/blokzincir programı planladıklarını ifade etti: “İlki CF425 Kriptoparalara Giriş dersine doğrudan entegre bir sertifika programı. Dolayısıyla bu programa üniversite dışından katılan herkes akademik programı dönem boyunca izleyebiliyor. İkincisi ise, Kripto para ve Blokzincir projelerinde halihazırda en çok ihtiyaç duyulan beceri alanı olan yazılım geliştirme için tamamen ayrı yürütülecek bir sertifika programı. Her iki programa da ilgi duyan herkes katılabilir ancak ikinci programda verim elde etmek isteyenlerin temel yazılım geliştirme bilgisi olması avantaj teşkil edecektir.”

Çin’de bir Blokzincir geliştiricisinin maaşı 7.000 dolar

Blokzincir ve kripto para kavramlarının duyulmasının üzerinden 10 yıldan fazla süre geçse de bu alanda dünyada önemli gelişmeler olduğunu söyleyen İsmail Hakkı Polat, “Bir yanda kendi şirket kripto parasını geliştirme azmindeki Facebook gibi teknoloji şirketleri, diğer yanda kendi dijital parasını geliştirmek isteyen Çin gibi bir süper güç ve onunla rekabet amaçlı çalışmalara başlayan ABD-AB bloku, bu konunun önümüzdeki dönemde baş döndürücü bir hızla gelişeceğinin öncü işaretleri. Geçen yıl dünyada alınan 4 bini aşkın patentin üçte ikisine sahip Çin’de bir Blokzincir geliştiricisinin aldığı ortalama aylık maaş 7.000 dolar civarında ve gerek nitelik gerekse nicelik olarak yeterli donanıma sahip uzman bulmakta güçlük çekilmekte. Kadir Has Üniversitesi olarak, yeni eğitim modelimizin doğrultusunda bir görevimizin de öğrencilerimize bu yeni istihdam alanlarına yönelik bilgi ve beceri kazandırmak olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

-iDeal Haber Merkezi-

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir