Japonya Merkez Bankası faizleri sabit tutarken, ekonomik büyüme tahminini arttırdı

Japonya Merkez Bankası faizleri sabit tutarken, ekonomik büyüme tahminini arttırdı

Japonya Merkez Bankası faizleri sabit tutarken, ekonomik büyüme tahminini arttırdı

Leika Kihara / Kaori Kaneko

TOKYO, 21 Ocak (Reuters) – Japonya Merkez Bankası (BOJ) para politikasını sabit tutup, gelecek mali yılın ekonomik tahminlerini yukarı yönlü revize ederek, mevcut durumda pandeminin etkilerinden korunmak için yeterli canlandırma uyguladığının sinyalini verdi.

Ancak merkez bankası bu ay yürürlüğe giren olağanüstü hâl uygulamalarının tüketimi azaltıp, kırılgan toparlanmayı tehdit etmesi sonrası ekonomik tahminlerle ilgili risklerin artabileceği uyarısında da bulundu.

BOJ’un açıkladığı çeyreklik tahmin raporunda, denildi.

Banka, gelecek mali yılın ekonomik büyüme tahminini de %3,6’dan %3,9’a revize etti.

BOJ, getiri eğrisi kontrolü kapsamında kısa vadeli faiz hedefini -%0,1, 10 yıl vadeli tahvil getirileri için hedefi ise yaklaşık %0’da sabit tuttu.

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, yaptığı basın toplantısında, dedi.

Kuroda ayrıca sermaye harcamalarıyla ilgili değerlendirmelerini iyileştirip, ihracat tahmininin güçlü dış talep sayesinde yükseldiğini belirtti. Fakat Kuroda tüketim konusunda karamsar bir tablo çizerek, hizmet sektöründeki harcamaların “aşağı yönlü güçlü baskı” altında kalacağını belirtti ve bunun ekonomide deflasyonist bir etki yapabileceğini açıkladı.

Kuroda merkez bankasının Mart ayında tamamlayacağı para politikası araçları gözden geçirme çalışmasını da ele aldığını söyledi, ancak konu hakkında ayrıntı vermedi.

Analistler, merkez bankasının Mart ayındaki gözden geçirme ile politika araçlarını salgın hastalıkla uzun sürecek mücadele dönemine hazırlayacağını tahmin ediyorlar.

Kaynakların Reuters’a verdiği bilgiye göre merkez bankası, varlık alım programı kapsamında yaptığı devasa boyuttaki borsada işlem gören fon (ETF) alımlarını azaltmanın ve piyasaları canlandırma amacıyla uyguladığı getiri eğrisi kontrolünü gevşetmenin yollarını değerlendirecek. Mitsubishi UFJ Research kurumunun baş ekonomisti Shinichiro Kobayashi, diye belirtti.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir