İstihdam verileri, 40.000 dolarlık Bitcoin, Hyundai’nin Apple gafı – Piyasalarda neler oluyor?

İstihdam verileri, 40.000 dolarlık Bitcoin, Hyundai’nin Apple gafı – Piyasalarda neler oluyor?

İstihdam verileri, 40.000 dolarlık Bitcoin, Hyundai’nin Apple gafı – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Donald Trump destekçilerinin şiddetini kabul etmezken Demokratlar derhal görevden alınmasını istiyor. Tarım dışı istihdam verileri, Mayıs ayından beri en kötü rakamlara hazırlanıyor, Hyundai, Apple ile otomobil üretimi konusunda yaptığı görüşmelerde kendi önüne geçti ve (), 20 bin doları göreli bir ay olmamışken 40 bin doları gördü.

8 Ocak Cuma günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

Başkan Donald Trump, Çarşamba günü destekçilerinin yaptığı Kongre baskınının hukuksuzluk ve şiddet olduğunu kabul etmeyerek destekçilerine döndü. İsyan sırasında biri polis olmak üzere beş kişi öldü.

Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer ve Temsilciler Meclisi Nancy Pelosi’nin de içinde olduğu Demokrat parti milletvekilleri, Trump’ın derhal görevden alınması çağrısında bulunarak Başkan Yardımcısı Mike Pence, Trump’ı görevden almak için 25. Yasa Değişikliğine başvurmadığı takdirde yeni bir görevden alma süreci ile tehdit etti.

Tehdidin altı büyük ölçüde boş görünüyor. Pence’in, çeşitli kuruluşlar tarafından 25. Yasa Değişikliğinin kullanılmasına karşı olduğu bildirilirken görevden alma süreci için hala 16 Cumhuriyetçi Senatörün desteği gerekiyor.

sekiz yılın en yüksek seviyesini görmesini takiben ABD’nin ardından Avrupa ve Asya hisseleri de yükselirken risk varlıklarındaki küresel ralli devam etti.

Bununla birlikte dolar, hafif artışlarla düzeltme gördü ve Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker’ın, bu yılın sonuna doğru Fed’in belki varlık alımlarını azaltabileceğini söylemesinin ardından Hazine tahvil verimleri, 11 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Yaptığı yorumlar Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester’ınkilerle çelişiyordu. Bununla beraber ikisi de bu yıl FOMC’da oy hakkına sahip üyelerden değil.

%0,1 artışla 89,88 olurken %1,10’a kadar yükselmiş olan , %1,08 seviyesinde işlem gördü. Diğer yandan Bitcoin, ilk kez 20 bin doları görmesinin üzerinden bir ay bile geçmemişken 40 bin doları aştı.

ABD borsaları, daha büyük hükümet harcaması ve Fed’in devam eden akomodasyonu ile ilgili beklentilerin desteğini almaya devam ederek yüksek açılmaya hazırlanıyor.

97 puan yükselirken %0,4 ve %0,5 kazandı.

İlgi odağında olabilecek hisse senetleri arasında, 737 MAX programına yönelik ABD yetkililerini yanıltma iddialarını çözmek için kazançlara karşı 2,5 milyar dolarlık ceza alacağını söyleyen Boeing (NYSE:) ve Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai’nin (OTC:) tuhaf basın bültenlerine konu olan Apple (NASDAQ:) var. Hyundai hisseleri, Apple için olası bir otomobil üretimi ile ilgili ön görüşme halinde olduğunu söyledikten sonra Seul’da %19 kazanç elde etti. Ancak bu açıklama iki kez düzeltildi ve nihayetinde iPhone üreticisinin ismi bültenden tamamen kaldırıldı.

ABD’nin işgücü piyasası, Aralık ayındaki bahar felaketinden bu yana muhtemelen en zayıf ayını yaşadı. raporunun geçen ayın ortasına doğru sadece 71.000 artış yaşamış olması bekleniyor. Pandemi yüzünden hizmet sektörüne yayılan kısıtlamalar, neredeyse her yerde işe alımları etkiledi.

İstihdam işlemcisi ADP’nin, aynı dönem için özel sektör istihdamında 123.000 kayıp olduğu tahminine bakarsak bu rapor için de düşüş yönlü bir risk var. %6,7’den %6,8’e yükselmiş olması bekleniyor. Hükümet rakamları her zamanki saatinde yayınlanacak.

, ve rakamlarının hepsi beklentileri aştı – ancak sadece Kasım ayı için. Yani Covid-19 pandemisinde yaşanan son artıştan önce. Almanya ve ABD, Perşembe günü virüsten kaynaklı ölümlerde rekor sayılar paylaştı.

Suudi Arabistan’ın, piyasayı dengelemek için tek taraflı üretim kesintisi kararının, pandeminin dönemsel en kötü etkisi bitene kadar fiyatları destekleyeceğine olan inanç ile ham petrol fiyatları, Şubat ortasından beri gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı.

%1,3 artarak 51,52 dolar olurken %1,5 yükselişle 55,20 dolardan işlem gördü.

Unipec tarafından spot piyasada büyük alımlar yapıldığı raporları fiyatları desteklerken Asya’daki soğuk hava da sıvılaştırılmış (LNG) fiyatlarını rekor seviyeye çıkardı.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir