İşsizlik başvuruları, 30 Yıllık tahvil satışı, ECB, Coupang IPO’su – Piyasalarda neler oluyor?

İşsizlik başvuruları, 30 Yıllık tahvil satışı, ECB, Coupang IPO’su – Piyasalarda neler oluyor?

İşsizlik başvuruları, 30 Yıllık tahvil satışı, ECB, Coupang IPO’su – Piyasalarda neler oluyor?

 

Investing.com – Hazine, zayıf enflasyon rakamları ile gelişen bir piyasa karşısında 30 yıllık tahvil ihalesi ile büyük tahvil satışını bu hafta tamamlıyor. İşsizlik başvuruları açıklanacak. Avrupa Merkez Bankası (ECB) olağan toplantısını ve basın açıklamasını yapacak ve Coupang, Roblox’un ardından piyasaya giriyor. OPEC’in aylık petrol piyasası raporu da açıklanacak.

İşte 11 Mart Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

ABD Hazinesi’nin büyük tahvil satışının son bacağı, haftanın başında korkulduğu kadar zor olmayan bir ortamda gerçekleşecek. Hazine, 30 yıllık tahvilleri, haftanın başında piyasanın işlem gördüğü yerin 10 puan altında ihale edecek.

Bu, Çarşamba günü yayınlanan Şubat ayı zayıf enflasyon verileri ile mümkün oldu. Bu veriler, parasal teşvikten korkulan çekilmenin şu an için mesele olmadığına dair çoğu kişiye güvence verdi.

Perşembe günü tahvil piyasası hissiyatı için tek büyük test, haftalık işsizlik başvuruları olabilir. 20.000 düşüşle 725.000’e inmesi bekleniyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), ucuzlayan euro ve istikrarlı tahvil piyasalarının harekete geçmek için hissettiği herhangi bir baskıyı ortadan kaldırdığı bir zamanda olağan toplantısını düzenleyecek.

Dolayısıyla piyasanın ilgisi, Başkan Christine Lagarde’ın basın toplantısı ile gazetecilerin tahvil alımlarının temposunu değiştirmek için ECB’nin ne yapması gerektiği konusunda onu sıkıştırıp sıkıştırmadığında olacak.

Salı günü yayınlanan veriler, ECB’nin, getirilerdeki büyük artışı önlemek için iki hafta önce tahvil alımlarını gerçekte yoğunlaştırdığını gösterdi. Bununla birlikte bu, on yıl önce bir tahvil satın alma programı kapsamındaki yüksek hacimli itfalar tarafından maskelendi.

Euro bölgesindeki bazı ülkelerde Covid-19 enfeksiyonlarında görülen artışın, aşılama konusundaki cılız ilerlemeden dolayı bu yıl zaten ABD ve İngiltere’nin gerisinde kalmış olan bir ekonomiye yönelik yeni bir risk oluşturup oluşturmadığına dair de sorular olacak

ABD borsaları, 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin Çarşamba günü Temsilciler Meclisi’nde nihai onayını almasının verdiği destekle yüksek açılacak. Bazı bankalar, teşvik parasının 170 milyar dolar kadarının, şu ya da bu şekilde finans piyasalarına girebileceğini tahmin ediyor.

%1,7 artarken %0,7 ve %0,2 yükseldi.

İlgi odağında olabilecek hisseler arasında bir havayolu şirketi tarafından şimdiye kadarki en büyük borç satışının ardından American Airlines (NASDAQ:) ve bazı modellerinin fiyatlarını yükselttiği bildirilen ve Model Y’si Çin’de en çok satış yapan elektrikli otomobil olan Tesla (NASDAQ:) var. GameStop (NYSE:) da son çılgın rallisini büyütüyor.

Güney Koreli e-ticaret şirketi Coupang, hisse başına 35 dolar ile 130 milyon hisse satarak ilk halka arz (IPO) aracılığı ile 4,55 milyar dolar topladıktan sonra işleme başlayacak.

Hafta başında beklenenin %25 üzerinde olan IPO, şirkete yaklaşık 60 milyar dolar değer biçiyor.

Kapanışa doğru zayıflamasına rağmen Çarşamba günü %54 üzerinde artış yaşayan oyun platformu Roblox, çeşitli raporlara göre piyasa öncesinde %12 yükseldi. 

Ham petrol fiyatları, ABD ve Çin borsalarında canlanan iyimserlikle diğer risk varlıklarına paralel olarak yükseldi (Çin borsalarındaki iyimserlik, baz metal fiyatlarını da yükseltti).

Rusya petrol bakanının, pazar payını diğer üreticilere (özellikle de ABD’ye) kaptırmaması için OPEC ve müttefiklerinden gelen daha büyük arz artışına işaret eden yorumları, piyasa tarafından önemsenmedi.

OPEC, küresel petrol piyasasına ilişkin aylık raporunu paylaşacak. Bu rapor, ABD stoklarında son iki haftada kaydedilen dalgalanmalara daha fazla bağlam katacak. vadeli işlemleri %0,9 artışla 65,23 dolar olurken %1,2 yükselerek 68,69 dolardan işlem gördü.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir