İş Bankası GM Bali görevini Mart ayından sonraki genel kurulda bırakacağını açıkladı, yerine teknolojiden sorumlu GMY Aran gelecek

İş Bankası GM Bali görevini Mart ayından sonraki genel kurulda bırakacağını açıkladı, yerine teknolojiden sorumlu GMY Aran gelecek

İş Bankası GM Bali görevini Mart ayından sonraki genel kurulda bırakacağını açıkladı, yerine teknolojiden sorumlu GMY Aran gelecek

İSTANBUL, 6 Ocak (Reuters) – Türkiye’nin en büyük özel bankası olan İş Bankası’nın Genel Müdürü Adnan Bali, çalışma süresi üst sınıra geldiğini belirterek 2011’den bu yana sürdürdüğü genel müdürlük görevini Mart ayından sonra genel kurul sonrasında bırakacağını açıkladı.

Bankacılık sektöründe dijital dönüşüm yaşandığına dikkat çeken Bali, kendisinden sonra genel müdürlük görevine Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran’ın düzenleyici otoritenin onayına bağlı olarak geleceğini ifade etti.

Bali, bu sabah yapılan basın toplantısındaki açıklamasında, “Genel kurul irade gösterirse yönetim kurulunda görevime devam edeceğim” dedi.

Bali İş Bankası’nda 35 yıldan fazla icrai görev üstlenilmediğini ve bunun bir üst sınır olduğunu vurgulayarak, “Neden böyle karar aldım? Kurum olarak prensipler ve kurallarla yönetilen bir yeriz… İcrai görevde çalışmanın bir üst sınırı vardır, 35 yıl kuralı, hepimiz uyarız. 35 yıldan fazla icrai görev üstlenemezsiniz, dışarıdan görev yaparsınız yönetim kurulu yaparsınız. Ben bu çerçevede bakıldığında 1 Aralık 1986’da bankaya girdim 34 yılı geçmiş durumdayım. Kurallarımız mekanizmalarımız işliyor, sürpriz beklenmeyen işler değil bunlar” dedi.

Böyle bir prensip olmasaydı da ayrılmayı düşündüğünü açıklayan Bali, “Çünkü 10 yıl genel müdürlük yapmış durumdayım, 5 yıl genel müdür yardımcılığı, 15 yıl üst düzey yöneticilik bu ülkede ziyadesiyle yeter hatta biraz da fazladır genç bir nesil yeni bir nesil donanımlı nesil geliyor arkadan” diye konuştu.

Görev yaptığı 10 yılın enteresan bir süreç olduğunu ve hem ülkede hem dünyada çok farklı zorlukların olduğunu kaydeden Bali, “Terör, uluslararası mutabakatsızlıklar, sorunlar, AB, ABD ile yaşanan gerginlikler, darbe teşebbüsü, çalkantılar, doğal afetler ve şimdi de pandemi hadisesi… Tüm bu zorlukları yöneterek işimizi yapmaya çalıştık” dedi.

Bankanın genel müdürlük görevine tarihsel olarak hazine veya kredi birimlerinden gelen yöneticilerin getirildiğini belirten Bali, bunun değiştiğini belirtti.

Bankacılık sektöründe teknolojik dönüşümün yaşandığına dikkat çeken Bali, “Hakan Bey uzun yıllardır birlikte çalıştığım bir arkadaşım. Aslına bakılırsa teknoloji dünyasında bankacılık uygulamalarını geliştirmek o bankacılık uygulamalarının tüm süreçlerine hakim olmayı gerektirir” dedi.

Bali kamuda bir görev üstlenip üstlenmeyeceğine yönelik bir soruyu ise, “Çok açık ifade edeceğim hiçbir zaman siyaset düşünmedim düşünmeyeceğim…Siyaset ayrı bir kulvardır, hiçbir zaman öyle bir şey düşünmedim geçmişte gündeme geldi bizim dışımızda gündeme geliyor ama doğru da olduğunu düşünmüyorum bunlar bilgi değil bazen tahmin ve temenniye dayanan şeyler olduğunu düşünüyorum” dedi.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir