İngiltere’de ekonomi Ağustos’ta yavaşladı

İngiltere’de ekonomi Ağustos’ta yavaşladı

İngiltere’de ekonomi Ağustos’ta yavaşladı

Investing.com – İngiltere’den bugün Ağustos ayı aylık büyüme, sanayi üretimi ve ticaret rakamları açıklandı.

Covid-19 salgınından en çok etkilenen ülkelerden olan Nisan’da %20,4 daralma yaşamasının ardından Mayıs’ta %1,8, Haziran’da %8,7 ve Haziran’da %6,6 oranında büyüme kaydetmişti. Bugün açıklanan aylık büyüme verisine göre Ağustos ayı büyüme %2,1 olurken Temmuz oranı da %6,4’e revize edildi.

Tüketim destekli teşviklerin etkisiyle Temmuz dönemini pozitif geçiren ülkede hem vaka artışı hem de brexit belirsizliği nedeniyle risklerin yüksek olması büyümeyi de baskıladı.

Ağustos’ta aylık %0,3 artışla beklenti altında kalırken yıllık daralma da devam etti. Veri yıllık bazda %-6,4 oldu. yıllık %-8,4 ile daralmaya devam ederken de -9 milyar ile Nisan sonrası en yüksek rakama ulaştı.

Son haftalarda Avrupa’da vaka artışı yüksek ve Fransa, İspanya gibi ülkelerde sıkılaşma tedbirleri yeniden uygulanmaya başladı. İngiltere’de de tedbirler alınıyor, ancak İngiltere’de salgının yanında bir de brexit belirsizliği var. Gelecek hafta yeniden yapılacak görüşmelerde anlaşmasız brexit olasılığı son derece kuvvetli görünüyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir