İngiltere ve Euro Bölgesi’nden enflasyon rakamları açıklandı

İngiltere ve Euro Bölgesi’nden enflasyon rakamları açıklandı

İngiltere ve Euro Bölgesi’nden enflasyon rakamları açıklandı

Investing.com – Hafta ortasında, günün ilk yarısında Almanya, İngiltere ve Euro Bölgesi verileri açıklandı. Salgından en çok etkilenen ülkelerden olan Birleşik Krallık’ta , Kasım ayında %0,1 düşmesinin ardından Aralık ayında %0,3 artarak yıllık bazda %0,6 oldu. Pandemi öncesi %1,5 seviyelerinde olan TÜFE, 2020’de son 5 yılın en düşük seviyesine geriledi. Aralık ayında %0,6 artarak Eylül 2019 sonrası en iyi aylık artışı gösterdi.

Almanya’da %0,8 artışla sene başından sonraki en iyi aylık artışı gösterdi. Ocak ayı sonuna kadar uzatılan karantinanın en az Mart ayı sonuna kadar devam etmesi gerektiğini belirten Merkel, vaka artışına göre yeni tedbirler de alınabileceğinin altını çizmişti. Euro Bölgesi’nde de dünyada olduğu gibi gıda fiyatlarında artış var ve 2021 özellikle gıda fiyatlarının takip edileceği bir yıl olacak.

Son saatte Euro Bölgesi’nden gelen , Aralık’ta %0,3 arttı, ancak yıllık bazda negatif kaldı. Gıda fiyatlarında yaşanan ve devam etmesi beklenen yükseliş Euro Bölgesi ve ABD gibi zayıf enflasyona sahip ülkelerin hedef seviyeye ulaşmasında ne kadar etkili olacağı ve’nin en yakından takip ettiği gelişme.

ABD’de enflasyonun artacağı beklentisi son haftada tahvil faizlerinde yükseliş yaratmıştı, ancak Euro Bölgesi tarafında ise henüz enflasyonda yükseliş işaretleri görülmüyor.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir