IMF merkez bankalarını faizlerde ani bir artışa karşı temkinli olma çağrısı yaptı

IMF merkez bankalarını faizlerde ani bir artışa karşı temkinli olma çağrısı yaptı

IMF merkez bankalarını faizlerde ani bir artışa karşı temkinli olma çağrısı yaptı

David Lawder

WASHINGTON, 12 Mart (Reuters) – ABD’nin 1,9 trilyon dolar değerindeki koronavirüs yardım paketi çoğu ülkeye fayda sağlasa ve toparlanmaya yardımcı olsa da, Uluslararası Para Fonu(IMF), merkez bankalarını faizlerde ani bir artışa karşı temkinli olma çağrısı yaptı.

IMF sözcüsü Gerry Rice basın bilgilendirme toplantısında yaptığı açıklamada, IMF’nin öncü tahminlerinin ABD’de Çarşamba günü kabul edilen Amerikan Kurtarma Planı Yasasının GSYH’yi üç yıl içinde %5 ila %6 artıracağını gösterdiğini, ancak nihai tahmine ulaşmak için daha fazla analiz gerektiğini söyledi.

Ancak Rice son derece düşük dolar fonlama maliyetlerinin, finansal koşulların aniden sıkılaşma riski olduğu anlamına geldiğini ve bu durumun “dikkatlice yönetilmesi” gerektiğini ifade etti.

Rice, dedi.

Finansal piyasalarda yükselen tahvil getirilerinin toparlanmayı yavaşlatabileceği endişesi var.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) dünkü toplantısında halen koronavirüsün negatif etkilerinin sürdüğü euro bölgesi ekonomisinde borçlanma maliyetlerini düşük tutmak adına önümüzdeki çeyrekte tahvil alımlarını hızlandıracağını açıklamıştı. yetkilileri son haftalarda ABD Hazine tahvil getirilerindeki artıştan çok az endişe duyduklarını belirterek, son derece gevşek para politikasını bir süre değiştirmeyi planlamadıklarının sinyalini verdiler.

Rice, finansal kırılganlıkları ve ABD ile ticari ilişkileri zayıf olanlar başta olmak üzere gelişmekte olan piyasaların ve ekonomilerin, beklenmedik duruma yönelik politikalarla hazırlıklı olmaları gerektiğini söyledi.

IMF, 5-11 Nisan tarihlerinde online olarak düzenlenecek IMF ve Dünya Bankası Bahar Toplantılarında yayımlayacağı Dünya Ekonomik Görünüm raporunda küresel ekonomik tahminlerini güncelleyecek.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir