Hollanda’da yeni hükümet kurma süreci devam edecek, Başbakan Rutte’nin geleceği belirsiz

Hollanda’da yeni hükümet kurma süreci devam edecek, Başbakan Rutte’nin geleceği belirsiz

Hollanda’da yeni hükümet kurma süreci devam edecek, Başbakan Rutte’nin geleceği belirsiz

Bart H. Meijer / Toby Sterling

AMSTERDAM, 2 Nisan (Reuters) – Hollanda parlamentosunun “gerçekleri anlatmadı” diyerek, Başbakan Mark Rutte’nin davranışlarını kınayan bir önerge geçirmesiyle başbakanın yeni bir hükümet kurma şansı azaldı.

Parlamento, Rutte’nin muhafazakâr VVD partisinin oyların çoğunluğunu aldığı 17 Mart’taki seçimlerden sonra hükümet kurma sürecindeki ön görüşmelere gözetmenlik yapması için yeni bağımsız bir soruşturmacının görevlendirilmesini talep etti.

Geçici başbakan olarak görev yapmakta olan Rutte, kendisi aleyhinde yapılan güvensizlik oylamasını geçmeyi başardı ve pandemi devam ettiği için görevine devam etmek için onay aldı.

Hükümet kurma ön görüşmelerine gözetmenlik yapacak olan soruşturmacı, Demokratlar-66 ve Hristiyan Demokrat partileri tarafından geçirilen kınama önergesine göre “güveni yeniden tesis etmek için hangi olasılıkların olduğuna bakacak.”

Başbakan Rutte, açıklamasında “Parlamento bana ciddi bir mesaj verdi ve güveni geri kazanmak için elimden gelenin en iyisi yapacağım” dedi.

Yeni hükümet haftalardır kurulamıyordu ve Rutte’nin dördüncü kabineye liderlik etmesi için ihtiyaç duyduğu saygıyı tekrar kazanıp kazanamayacağı ise belirsiz.

Rutte’nin önceki kabinesine muhalefet yapmış önemli bir parlamento üyesi hakkında gizli tartışmalar yürüttüğünün ortaya çıkmasından sonra kriz derinleşmişti. Rutte ilk başta bunu yaptığını inkar etmiş olsa da, oturum tutanakları onun bu konuşmaları yaptığını gösteriyordu.

10 yıldan fazla süredir görev yapmakta olan 54 yaşındaki Rutte, siciline vurgu yaparak ülkeyi yönetmeye devam etmeyi umduğunu belirtti.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir