Hazine, 7 Ekim’de kurumsal yatırımcılara altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracı gerçekleştirecek

Hazine, 7 Ekim’de kurumsal yatırımcılara altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracı gerçekleştirecek

Hazine, 7 Ekim’de kurumsal yatırımcılara altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracı gerçekleştirecek

Hazine, 7 Ekim’de kurumsal yatırımcılara altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracı gerçekleştirecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığının açıklaması şöyle:

Sermaye piyasalarının gelişimine katkıda bulunulması, yurt içi tasarrufların artırılması, yatırımcı tabanının genişletilmesi ve finansman araçlarının çeşitlendirilmesi amacıyla başta emeklilik ve yatırım fonları olmak üzere kurumsal yatırımcılara yönelik 9 Ekim 2020 valör tarihli Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası ihracı gerçekleştirilecektir. Söz konusu senetlerin ihracı Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası (KMKTP) üyesi bankalara doğrudan satış yöntemi ile gerçekleştirilecek olup yatırım ve emeklilik fonları gibi diğer kurumsal yatırımcılar taleplerini KMKTP üyesi Bankalar üzerinden Bakanlığımıza iletebileceklerdir.

Taleplerin KMKTP üyesi Bankalar tarafından 7 Ekim 2020 saat 14.00’e kadar Bakanlığımıza faks veya e-posta aracılığıyla iletilmesi gerekmektedir. Taleplere ilişkin formlar ekte (Ek 1 ve Ek 2) yer almaktadır. Söz konusu formların doldurulmasına ilişkin örnek uygulama Ek 4’te yer almaktadır. Altın Tahvilleri ve Altına Dayalı Kira Sertifikaları, Kıymetli Maden Standartları ve Rafinerileri Hakkında Tebliğ kapsamında Borsa İstanbul tarafından belirlenen niteliklere uygun olan LBMA sertifikalı asgari 995/1000 saflıktaki (995/1000 saflık dahil) ve ağırlığı asgari 1 kilogram olan altınlar karşılığında ihraç edilecektir.

İhraç kapsamında yatırımcı tarafından getirilecek olan altınların talep toplama tarihi itibarıyla hâlihazırda Borsa İstanbul nezdinde bulunan fiziki altınlardan oluşması gerekmektedir.

Esas olarak, ihraca konu edilecek altınların 1000/1000 saflık derecesine karşılık gelen toplam ağırlığının 995 gramın tam katı olması gerekmektedir. Altınların 1000/1000 saflık derecesine karşılık gelen toplam ağırlığının 995 gramın tam katı olarak getirilemediği durumlarda, yatırımcının talebi Bakanlıkça uygun görülmesi halinde ve aradaki farkın TL olarak tamamlanması koşuluyla kabul edilebilecektir.

Aynı şekilde, ihraca konu edilecek altınların 995/1000 saflık derecesine karşılık gelen toplam ağırlığının 1 kilogramın tam katı olması gerekmektedir. Söz konusu altınların 995/1000 saflık derecesine karşılık gelen toplam ağırlığının 1 kilogramın tam katından eksik olması durumunda, söz konusu farkın giderilebilmesi için, bu farkın valör tarihi için geçerli olan 995/1000 saflıktaki altın fiyatı esas alınarak hesaplanacak olan Türk Lirası karşılığının yatırımcı tarafından Bakanlığa ödenmesi ve 995/1000 saflık derecesine karşılık gelen toplam ağırlığının 1 kilogramın tam katı olan değere ulaşmasının sağlanması gerekmektedir.

Teslim edilecek olan altınların 1000/1000 saflık derecesine karşılık gelen toplam gram miktarı ile toplam 1000/1000 saflıktaki gram miktarına karşılık gelen 995/1000 saflıktaki gram miktarı hesaplanırken kullanılacak olan yöntem Ek 3’te yer almaktadır.

Türk Lirası olarak yatırılacak olan kısım için kullanılacak olan altın fiyatı ile Türk Lirası olarak ödenecek miktarın hesaplanmasına ilişkin yöntemler Ek 3’te yer almaktadır. Yatırımcılara valör tarihinde 1000/1000 saflıktaki 1 gram altın için 1 adet tahvil / kira sertifikası ihraç edilecek olup bu kapsamda 995/1000 saflıktaki her 1 kilogram altın karşılığında 995 adet tahvil / kira sertifikası ihraç edilecektir. İhraç edilecek senetler, Borsa İstanbul Borçlanma Araçları Piyasası’nda 995 nominal menkul kıymet ve katları şeklinde işlem görebilecek olup Merkezi Kayıt Kuruluşunda 995 ve katı şeklinde kayden saklanacaktır.

İtfa tarihinde yatırımcılara, hesaplarında bulunan 995 adet Altın Tahvili / Altına Dayalı Kira Sertifikası karşılığında, yukarıda belirtilen niteliklere uygun olan LBMA Sertifikalı 995/1000 saflıkta 1 kilogramlık külçe altınlar teslim edilecektir. Kira / kupon ödemeleri ile itfa işlemlerine ilişkin detaylı bilgiye yatırımcı kılavuzundan ulaşılabilmektedir. Senetleri almaya hak kazanan bankalara, satış tutarları bilgisi 7 Ekim 2020 Çarşamba günü İHS (T.C. Merkez Bankası Ödeme Sistemleri İhale Sistemi) vasıtasıyla T.C. Merkez Bankası tarafından iletilecektir.

İhraç edilecek senetlerin özellikleri aşağıda yer almaktadır:

Yatırımcılar söz konusu senetlere ilişkin bilgilere Bakanlığımız internet sayfasının

Birimler > Bakanlık Birimleri > Borçlanma Genel Müdürlüğü>Yatırımcılar İçin Bilgiler

bağlantısında yer alan “Altın Tahvilleri ve Altına Dayalı Kira Sertifikaları”> “Kurumsal

Yatırımcılar”> “Altın Tahvili Yatırımcı Kılavuzu (Ekim 2019)” ve “Altına Dayalı Kira Sertifikası

Yatırımcı Kılavuzu (Ekim 2019)”dan ulaşabilecektir. Ayrıca, yatırımcılar söz konusu senetlere

ilişkin sorularını e-posta yoluyla bgm.finans@hmb.gov.tr adresine iletebileceklerdir.

Önemli Not: Bu haberde dosya eki bulunmaktadır. Kullanıcılarımızın dosyaya erişmek için Manşet’in üst kısmında yer alan linki tıklamaları yeterlidir.

-iDeal Haber Merkezi-

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir