Harcama verileri, Buffet’ın Texas kumarı, WeWork’ün SPAC anlaşması – Piyasalarda neler oluyor?

Harcama verileri, Buffet’ın Texas kumarı, WeWork’ün SPAC anlaşması – Piyasalarda neler oluyor?

Harcama verileri, Buffet’ın Texas kumarı, WeWork’ün SPAC anlaşması – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Başkan Joe Biden aşılama hedefini ikiye katlarken Covid-19’u yatıştırma konusunda küresel ilerleme gittikçe daha çok farklılaşıyor. Kişisel gelir ve harcama raporları açıklanacakken Süveyş Kanalı’nın blokajı, aylık perakende ve toptan satış stok rakamlarına her zamankinden daha çok dikkat çekebilir. WeWork SPAC (birleşme amaçlı ortaklık) aracılığı ile halka açılacak. Fed bankalar üzerindeki hisse senedi geri alım kısıtlarını kaldırıyor.

26 Mart Cuma günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

Covid-19 salgının kontrol altına alma konusunda dünyadaki ilerleme, bölgesel performansın hiç olmadığı kadar keskin bir şekilde farklılaşması ile yavaşlıyor.

Son günlerde yeni enfeksiyon oranları dibi görmüş gibi görünürken ABD, hastalığı kontrol altına alma konusunda Çin’e katılacak en olası isim gibi görünüyor. Başkan Joe Biden, Perşembe günkü ilk basın toplantısında ABD nüfusunu aşılama için yeni programını yükselterek ilk 100 gününde artık 200 milyon aşı hedefi olduğunu söyledi. İlk 100 milyon hedefe ulaşıldı.

Bununla birlikte AB’de, Alplerin kuzeyindeki tüm büyük ekonomilerde vaka sayıları yükselmeye devam ediyor. Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn Cuma günü son virüs dalgasının ilk ikisinden daha kötü olacağını gösteren “net işaretler” olduğu konusunda uyardı. Bu, Mart ayında Alman iş güveninde beklenenden güçlü gelen artış ile tezat oluşturdu: IFO endeksi iki buçuk yılın yükseğini gördü.

Hindistan ve Güney Amerika’daki vaka sayıları da yükselmeye devam ediyor.

Yeni veriler, bir pitonun içinden geçen bir domuz gibi ekonomiden geçen son teşvik çeklerinin etkisini gösterecek.

ABD kişisel gelir ve harcama verilerinin Şubat okuması, TSİ 15.30’da paylaşılacak. Gelirin Ocak ayındaki %10’luk artışın ardından %7,3 düşmesi beklenirken kişisel harcama için beklentiler, geçen ayki %2,4’lük artışın ardından %0,7’lik düşüş yönünde.

Ayrıca Fed’in enflasyon için ölçüm tercihi olan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi ile Michigan Tüketici Hissiyatı anketi de olacak.

ABD hisse senedi piyasaları hafif artışlarla açılacak ancak hafta bazında yeşil bölgede olmalarına yetecek kadar değil. %0,5 artış göstermesine rağmen altı hafta içindeki beşinci kırmızı haftasına hazırlanıyor.

77 puan yükselirken %0,3 artış yaşadı.

İlgi çekebilecek bir isim de Berkshire Hathaway (NYSE:). Warren Buffett’ın şirketi, devlet düzenleyicilerine Texas’ta acil durum yedek güç üreticisi inşa etmek için 8,3 milyar dolarlık bir plan yaptı.

Bunun dışında Wall Street Journal’e göre ofis kiralama şirketi WeWork, Birleşme Amaçlı Ortaklık Şirketi (SPAC) BowX Acquisition Corp. aracılığı ile borç dahil 9 milyar dolar civarı bir değerde halka açılmayı kabul etti. Bu rakam, geleneksel bir ilk halka arz (IPO) girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasından önce 2019 yılında özel finansman turunda sahip olduğu değerin %20’sinden azına tekabül ediyor.

Fed, salgının bankacılık sisteminin istikrarına yönelik riskinin zirveyi gördüğüne işaret etti. Perşembe günü yaptığı açıklamada bir yıl önce salgın başladığında çoğu bankanın temettü ve hisse senedi geri alım faaliyetleri üzerinde uygulamaya başladığı kısıtlamaları kaldıracağını söyledi.

Olası kredi kayıplarına karşı on milyarlarca dolar karşılık ayırdıktan sonra banka sonuçları üçüncü çeyrekte toparlandı, son çeyrekte tekrar sallantıya girmiş gibi göründü.

Yasaklar 30 Haziran’da kalkacak ancak Haziran sonunda sonuçları açıklanacak olan Fed’in mevcut stres testi turunda sermaye sıkıntısı yaşadığı varsayılan herhangi bir banka için üç ay daha yürürlükte kalacak.

Bir hafta öncesinde Fed, salgın başında oluşturulan sermaye kurallarında geçici bir esnemeyi fiilen bitirdi.

Çeşitli haberler göre dünyanın en önemli suyollarından biri olan Süveyş Kanalı, en erken gelecek haftanın ortalarına kadar tıkalı olmaya devam edecek.

Raporlara göre Cumartesi günü beklenen yüksek bir dalga, Süveyş Kanalı’nın yan duvarına sıkışan Ever Given konteyner gemisini kurtarmaya muhtemelen yetmeyecek.

Bloomberg, Kanal’a girmeyi bekleyen gemi sayısının Perşembe günü 185 iken artık 300 üzerine çıktığını bildirdi. Bu durum petrolden sıvılaştırılmış , plastiğe ve kağıt hamuruna kadar her şeyin tedarik zincirinde önemli aksamalara yol açabilir. %1,5 yükselse de haftayı düşük bitirme yolunda ilerliyor.

Süveyş’te devam eden sorunlar, ABD’ye ve perakende toptan satış stok verilerine her zamankinden daha fazla ilgi gösterilmesine sebep olabilir.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir