Hane halkının döviz mevduat hesapları yine rekor kırdı

Hane halkının döviz mevduat hesapları yine rekor kırdı

Hane halkının döviz mevduat hesapları yine rekor kırdı

Investing.com – ’nin bugün açıkladığı rakamlara göre yurt içi yerleşikler 8 Ocak ile biten işlem haftasında 196 milyon dolar arttı ve 235,857 milyar dolar ile rekor tazelemeye devam etti.

Önceki hafta 235,661 milyar dolar ile rekor kıran hesaplar içinde gerçek kişiler 1 milyar 865 milyon dolar alım yaparken tüzel kişiler ise 1 milyar dolar satış yapmıştı. Son haftada gerçek kişilerin hesapları 595 milyon artarken tüzel kişilerin hesapları ise 398 milyon dolar azaldı. Hane halkı aralıksız döviz almaya devam ederken şirketler ise son iki haftada 1,5 milyar dolara yakın döviz sattı.

Ağustos ayındaki hızlı yükseliş sonrası Eylül ayını düşük oranlı artışla geçiren döviz mevduat hesapları Ekim ayında hızla arttı ve Kasım ayında yaşanan değişime karşın hesaplarda düşüş olmadı. TCMB Başkanı Ağbal, faizin cazip hale geleceğini ve TL’ye dönüşler oluşacağını belirtmişti, ancak kurda rekor sonrası düşüşlere rağmen döviz hesaplarında henüz azalma olmamakla beraber mevcut seviyeler özellikle hane halkı için alım fırsatı olarak görülüyor.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir