Ham petrol, toparlanma endişeleri arasında düşüşte; gözler API verilerinde

Ham petrol, toparlanma endişeleri arasında düşüşte; gözler API verilerinde

Ham petrol, toparlanma endişeleri arasında düşüşte; gözler API verilerinde

   

Investing.com – Salı günü ham petrol fiyatları zayıfladı. Küresel petrol talebindeki iyileşmenin hızına dair endişeler olurken gözler stok verilerinde.

WTI %1,7 düşüşle 64,23 dolar olurken %1,6 kayıpla 67,78 dolara geriledi.

ABD benzin RBOB vadeli işlemleri %0,6 düşüşle 2,0913 dolara çekildi.

Salı günü fiyatlara baskı yapan şey, çetin bir kışın ekonomi faaliyetlerini azaltmasının ardından ABD’nin Şubat ayı %3’lük düşüş görülmüş olması oldu: beklentiler %0,5 düşüş yönündeydi. Ocak ayında %7,6 artış yönlü revizyon ile yedi ayın en güçlü ilerlemesi kaydedilmişti.

Bu düşüş, Avrupa’da artan virüs vakalarına ve olası hareket kısıtlamalarına dair endişelere ek oldu.

Salı günü Robert Koch Enstitüsü’nden bir bulaşıcı hastalık uzmanı, Almanya’da koronavirüs enfeksiyonlarının, geçen hafta %20 yükseldiğini ve katlanarak arttığını söyledi. İtalya ise Paskalya tatili için yeni bir karantina uygulamaya hazırlanıyor.

Almanya, Fransa ve İtalya’nın da olduğu bir dizi ülke, kanda pıhtılaşma ile ilgili endişeler üzerine AstraZeneca PLC’nin (LON:) Covid-19 aşısının kullanımını askıya aldı ve bölgedeki aşı temposunun yavaşladığına ve bunun da ekonominin salgından kurtuluşunu geciktireceğine ilişkin kaygılar büyüyor.

Rystad Energy’de petrol piyasaları müdürü Bjornar Tonhaugen, “petrol talebinin tamamen iyileşmesi için küresel olarak başarılı ve hızlı bir aşılamaya ihtiyaç var. Son olanlardan önce kampanyaların bu yolda ilerlediğine dair bir olumluluk vardı” dedi.

ABD’de ilgi, Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) stok verilerine dönecek. Çarşamba günü ise Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) resmi rakamları paylaşılacak.

5 Mart ile biten haftada stoklarda 12,8 milyon varil artış yaşandı. Analistlerin beklentisi 1 milyon varilden daha az bir artış yönünde olurken stoklarda bir artış daha görüleceğine dair korkular artıyor.

Tonhaugen ekledi, “piyasanın korkusu gerçekleşir ve stoklar bir kez daha artarsa işte o zaman Brent’in kısa süre içinde 70 doları görmesi zorlaşır, en azında aşı cephesinde olumlu haberler gelinceye kadar.”

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir