Ham Petrol Teşvik ve Virüs Korkularından Kaynaklanan Riskten Kaçınma Üzerine Düşüşte

Ham Petrol Teşvik ve Virüs Korkularından Kaynaklanan Riskten Kaçınma Üzerine Düşüşte

Ham Petrol Teşvik ve Virüs Korkularından Kaynaklanan Riskten Kaçınma Üzerine Düşüşte

Investing.com – Avrupa’daki yeni karantina tedbirlerine ve ABD’nin mali destek paketi şansının azalmasına dair korkuların finans piyasalarında tetiklediği genel riskten kaçınmanın bir parçası olarak ham petrol fiyatları düşüş yaşadı.

Piyasa, uzun süredir devam eden bir iç savaşta çeşitli gruplar arasındaki geçici barış anlaşmasının bir sonucu olarak Libya arzının dünya pazarlarına geri dönmesi beklentisiyle işlemeye devam etti. Anlaşma dünya piyasalarına günde 1 milyon varile kadar ham petrolü geri getirebilir ancak bu, henüz BM tarafından tanınan hükümet veya askeri diktatör Halife Hafter tarafından onaylanmadı.

%2,1 düşüşle 40,45 dolar olurken Brent %2,0 kayıpla 42,27 dolara geriledi.

ABD benzin RBOB %3,5 kaybederek 1,1935 dolara düştü.

Zayıflayan küresel taleple ilgili endişelerden dolayı fiyatlar son iki hafta içinde ilk kez 40 dolar altına düştü ancak Suudi Arabistan’ın petrol bakanı Prens Abdülaziz bin Salman’ın OPEC+ toplantısındaki ateşli konuşması ile geçen hafta o seviyenin üzerine geri çıktı.

Wall Street Journal’a göre OPEC+, Libya petrolünün piyasaya dönüşüne cevaben Basra Körfezi’ndeki majör üreticilerden tek taraflı üretim kesintileri uygulama baskısı görebilir. Gazete Suudi Arabistan, BAE ve Irak’ın, bu beklenmedik durumda piyasayı yeniden dengelemek için kendi üretimlerini günde en az 700.000 varil düşüreceğini öngören bir iç planlama belgesine değindi.

Arz yönlü başka korkular olsa da talepteki toparlanma endişeleri devam ediyor: Avrupa’da yeniden canlanan Covid-19 vakalarını deneyimleyen ülkelerden biri olan İngiltere, en azından bölgesel bazda ve Londra da dahil olmak üzere karantina tedbirlerini yeniden başlatacak.

Ayrıca Reuters’e göre yüksek ürün stokları ve düşük ihracat marjı karşısında bu yıl Çinli rafinerilerin, üretimlerini %5 ila %10 arasında düşüreceği bildirildi.

Üstelik ABD talebinin gidişatına dair korkular da Washington’dan mali bir destek paketine dair ortaya çıkan yeni bir tehdit ile büyüyor. Yüksek Mahkeme Yargıcı Ruth Bader Ginsburg’ün ölümü ve onun yerini alacak birini bulma ihtiyacı, milletvekillerinin dikkatini, hükümet verilerinin işsizliğin hala 29 milyon üzerinde seyrettiğini gösterdiği bir ekonomiyi desteklemek için uzlaşmalı bir tedbir paketi üzerine çalışmaktan alıkoyma ihtimalini artırıyor.

ABD’nin yakıt talebindeki toparlanma çoktan tükenme eşiğine geldi bile. Enerji Bilgilendirme Dairesi’ne göre tüketim geçen yılki seviyelerin %13 altında.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir