Ham petrol düşüşte; Çin’in büyüme oranına rağmen hissiyat düşük

Ham petrol düşüşte; Çin’in büyüme oranına rağmen hissiyat düşük

Ham petrol düşüşte; Çin’in büyüme oranına rağmen hissiyat düşük

   

Investing.com – fiyatları Pazartesi günü zayıfladı. Çin’den gelen sağlıklı ekonomi verileri, piyasadaki karamsar hissiyatı değiştirmeye yetmedi.

ABD vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 52,38 dolar olurken %0,1 kayıpla 55,02 dolara geriledi. Her iki gösterge de Cuma günü %2 düşüş yaşadı.

ABD %0,5 düşüşle 1,5213 dolar kaybetti.

Pazartesi günü yeni veriler, Çin’in ’sinde 2020’nin dördüncü çeyreğinde %6,5 genişleme olduğunu gösterdi. Genel olarak GSYH yıl bazında %2,3 yükselerek 2020’de küçülmeyi önleyen tek majör ekonomi oldu.

Rakamlar, 2020 başında ekonomisinde kırk yılın ilk küçülmesini yaşadıktan sonra Çin için hızlı bir dönüş yaşandığının altını çiziyor.

Verilerin sektörel analizleri, Çinli rafinerilerin Kasım ayı rakamlarının, Aralık ayındaki rekor üretim oranlarıyla neredeyse eşleşerek günde 14,1 milyon varilin üzerinde olduğunu gösterdi.

Ancak bu veriler pozitif olsa da geriye dönük. Pekin yakınındaki Hebei bölgesinde ortaya çıkan yeni bir Covid-19 salgınını kontrol altına almak için 30 milyon kişinin kilit altına alındığı düşünüldüğünde endişeler, gelecekteki talebe yönelik. Virüsün, bulaşıcılık oranı epey yüksek bir başka türü, şu an Avrupa’da yayılıyor. Bu salgın, Çin talebi üzerindeki etkisiyle birlikte kolayca Pekin’e de geçebilir.

Avrupa’da aşı dağıtımındaki yavaşlık ve hareketliliğin kısıtlanma süresine ilişkin hüsran büyüyor. Pazar günü Amsterdam’da pek çok kişi, çevik kuvvet dağıtmadan önce izinsiz bir protesto gösterisi yaptı. Fransa 12 saatlik sokağa çıkma yasağını tüm ülkeye genişletirken Avusturya, karantina tedbirlerini 7 Şubat’a kadar uzattı.

ABD’deki tatil sebebiyle ticaret aralıkları sınırlı olabilir ancak haftanın kalanı dalgalı geçebilir: Çarşamba günü Joe Biden yeni ABD Başkanı olarak yemin edecekken Başkan Donald Trump’ın azil duruşması başlayabilir. Her iki olay da daha çok şiddet olayı yaşanma tehdidi altında.

Hafta sonu Reuters, seçilmiş Başkan’ın görevdeki ilk iş olarak 9 milyar dolarlık Keystone XL boru hattı projesine verilen izni iptal etmeyi planladığını bildirdi. Bu, diğer koşullar sabitken orta vadede ABD arzını sıkılaştıracak bir gelişme.

Kanada Alberta bölgesindeki petrolü Nebraska’ya taşıyacak bu proje, çevrecilerin muhalefetinin yanında ABD’deki yasal sorunlar nedeniyle de yavaşlamıştı.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir