Haftaya yükselişle başlayan BIST’te en çok düşen ve yükselen hisseler

Haftaya yükselişle başlayan BIST’te en çok düşen ve yükselen hisseler

Haftaya yükselişle başlayan BIST’te en çok düşen ve yükselen hisseler

Investing.com –  Geçtiğimiz hafta rekor tazelemeye devam eden , haftanın devamında gelen kar satışları ve küresel borsalardaki düşüşle 1.527 puana geriledi. Haftalık bazda geçen haftayı da yükselişle kapatan endeks, yeni haftaya %0,92 yükselişle 1.556,57 puandan başladı. Günün ilk yarısında 1.560 puanı gören endeks, son saatte 1.545 puandan işlem görüyor.

Alt endekslerde ilk yarıda negatif ayrışmaya devam ediyor. Bu ay %3,5 düşüş yaşayan bankacılık endeksi bugün de %1 düşüşte. tarafındaki yükseliş yeni haftada da devam ediyor, endeks Kasım ayında başladığı rallisine hız kesmeden devam ediyor.

Yıla oldukça hızlı başlayan bugün de %3 primle en çok yükselen endeks olurken aylık kazanç ise %33’ü aştı.

Hisseler bazında bugün ilk yarıda en çok yükselen hisseler: Atlantis Yatırım Holding A.Ş. (IS:), Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. (IS:), Senkron Güvenlik ve İletişim Sistemleri A.Ş. (IS:), Marmaris Altınyunus Turistik Tesisleri A.Ş. (IS:), Yaprak Süt ve Besi Çiftlikleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (IS:), Inveo Yatirim Holding AS (IS:) ve Türk Tuborg Bira ve Malt Sanayi A.Ş. (IS:) olurken en çok düşen hisseler ise: Atakule Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (IS:), İntema İnşaat ve Tesisat Malzemeleri Yatırım ve Pazarlama A.Ş. (IS:), Uzertaş Boya Sanayi Ticaret ve Yatırım A.Ş. (IS:), Özerden Plastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (IS:), A.Ş. (IS:) ve Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. (IS:) oldu.

Küresel tarafta ise geçen hafta gerileyen yeni işlem gününde de düşüş yaşıyor. Artan vaka sayısına bağlı kısıtlamaların uzatılacağı ve ekonomik toparlanmanın da yavaş olacağı beklentisinin yeniden fiyatlanmasıyla Avrupa’da borsalar satıcılı işlem görüyor. Asya ise geçen haftaki kaybın ardından bugün öncülüğünde alıcılı işlem görüyor.

Ekonomik veri akışının zayıf olduğu ilk işlem gününde küresel risk iştahının geçen haftaya göre fazla olduğu gözlemleniyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir