Haftaya sert kayıpla başlayan TL varlıklarda son fiyatlama nasıl?

Haftaya sert kayıpla başlayan TL varlıklarda son fiyatlama nasıl?

Haftaya sert kayıpla başlayan TL varlıklarda son fiyatlama nasıl?

Investing.com –  TCMB Başkanı Ağbal’ın ardından para politikasındaki belirsizlikle kuru Asya seansında 8,48’e yükseldi. Haftalık kapanışı 7,20 seviyesinde yapan kur, günlük bazda %16 yükselmesinin ardından yurt içi seansta 7,70’e geriledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, serbest piyasa işleyişinin devam edeceğini, ayrıca maliye politikalarını, para politikasını tamamlayıcı yönde fiyat istikrarını desteklemek amacıyla uygulamaya devam edeceklerini açıkladı. Elvan’ın açıklaması sonrası 7,70’e gerileyen kur sonrasında 7,90’lı seviyelerde işlem görmeye devam ediyor.

tarafında ise %6,65 oranındaki düşüşle açılışın ardından iki kez devre kesici uygulandı. Endeks %9 kayıpla 1.380 puan yakında işlem görürken da %10’a yakın kayıpla 1.206 puana geriledi.

tarafında da gün başında 473 TL’nin görülmesinin ardından 440 TL üzerindeki işlem devam ediyor.

Yabancı yatırım kuruluşları, para politikasında değişikliğe gidilmesi durumunda TL’nin kırılganlığının artabileceğine dikkat çekerken ise Türkiye’ye olan taahhüdünün değişmediğini belirtti.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu ve Hazine Bakanı Elvan’ın politika değişikliğine gidilmeyeceği yönündeki açıklamalarına karşın piyasalarda henüz TL varlıklardaki kayıp durmuş değil. Siyasi cepheden gelecek açıklamaların beklenmesi ve günlük kapanışların takip edilmesinin ardından yarınki işlemlerdeki volatilite izlenecek.

Ağustos 2018’de ABD ile yaşanan gerginlikle birkaç gün içinde son derece sert ataklar göstererek rekor kayıplar yaşayan TL, bu tarih sonrası en yüksek oynaklığı yaşıyor.

de bugün 465 puan üzerine yükselerek Kasım sonrası en yüksek seviyeye çıktı.

Yurt içi gelişmelerle yükselen kurda küresel olarak da değişim izlenecek. Geçen hafta %1,75’e yükselen tahvil faizi bugün %1,68’de ve bu tarafta yaşanacak yükseliş kurdaki hareketliliğin korunmasına neden olabilir.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir