Güven endeksi hizmet, perakende ve inşaat sektörlerinde zayıfladı

Güven endeksi hizmet, perakende ve inşaat sektörlerinde zayıfladı

Güven endeksi hizmet, perakende ve inşaat sektörlerinde zayıfladı

Investing.com –  TÜİK’in aylık olarak hazırladığı sektörel güven endeksi Aralık ayı raporunda güven endeksi hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde düştü.

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Aralık ayında bir önceki aya göre; hizmet sektöründe %9,2, perakende ticaret sektöründe %7,8 ve inşaat sektöründe %7,2 azaldı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış Kasım ayında 77,5 iken, Aralık ayında %9,2 oranında azalarak değerini aldı. Hizmet sektöründe bir önceki aya göre, son üç aylık dönemde iş durumu alt endeksi %11,2 azalarak 66,4 oldu. Son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep alt endeksi %9,8 azalarak 64,9 değerini aldı. Gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi alt endeksi ise %7,1 azalarak 79,8 oldu.

Mevsim etkilerinden arındırılmış Aralık ayında %7,8 oranında azalarak değerini aldı. Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre, son üç aylık dönemde iş hacmi satışlar alt endeksi  %14,4 azalarak 73,0 oldu. Mevcut mal stok seviyesi alt endeksi %1,1 azalarak 107,8 değerini aldı. Gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi alt endeksi ise %9,6 azalarak 81,9 oldu.

Mevsim etkilerinden arındırılmış bir önceki ayda 79,0 iken, Aralık ayında %7,2 oranında azalarak değerini aldı. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksi  %9,5 azalarak 56,7 oldu. Gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksi ise %5,7 azalarak 90,0 değerini aldı.

İnşaat sektöründe Aralık ayında girişimlerin %27,4’ü faaliyetleri kısıtlayan herhangi bir faktörün olmadığını, %72,6’sı ise faaliyetlerini kısıtlayan en az bir temel faktör bulunduğunu belirtti. İnşaat sektöründe faaliyetleri kısıtlayan temel faktörlerden; “finansman sorunları” Kasım ayında %42,7 iken Aralık ayında %41,2, “talep yetersizliği” Kasım ayında %34,2 iken Aralık ayında %37,2 ve “diğer faktörler” Kasım ayında %15,3 iken Aralık ayında %23,1 oldu.

Ocak ayında mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi bir önceki aya göre; hizmet ve perakende ticaret sektörlerinde %2,2, inşaat sektöründe ise %14,6 artmıştı.

Ocak ayında hizmet sektörü güven endeksi 95,2, perakende ticaret sektörü güven endeksi 105 ve inşaat sektörü güven endeksi 78,9 idi.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir