Güven endeksi arttı, ancak vatandaşın maddi durumundaki düşüş devam ediyor

Güven endeksi arttı, ancak vatandaşın maddi durumundaki düşüş devam ediyor

Güven endeksi arttı, ancak vatandaşın maddi durumundaki düşüş devam ediyor

Investing.com –  Tüketicinin ülke ekonomisine dair algısını ölçen’nde referans aralığının 100 altında olması kötümser, yani kaygının yüksek olduğunu 100 üzerinde olması ise ekonomiye dair kaygısının az, yani güveninin fazla olduğunu gösterir.

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Ocak ayında bir önceki aya göre %4,0 oranında arttı; Aralık ayında 80,1 olan endeks, Ocak ayında 83,3 oldu. Bu seviye 2012 sonrası en yüksek seviye oldu.

2020 içinde pandemi nedeniyle sert düşüş yaşayan endeks, Eylül itibarıyla 80,0 seviyesi üzerine çıkarak son yılların en yükseğini gördü. Bu seviye 100 referans aralığı altında olsa da önceki aylara göre yükselme pozitif bri gelişme, ancak endeksin içinde yer alan anenin maddi durumu endeksinin sert düşüş yaşaması hane halkı gelirindeki azalmanın devam ettiğini gösteriyor. Pandemi öncesi bu seviye 78,6 idi.

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi Aralık ayında 78,9 iken, Ocak ayında %6,3 oranında artarak 83,8 oldu.

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin genel ekonomik durum beklentisi endeksi Aralık ayında 82,9 iken, Ocak ayında %6,5 oranında artarak 88,2 oldu.

Geçen 12 aylık döneme göre gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi Aralık ayında 92,6 iken, Ocak ayında %5,1 oranında artarak 97,3 oldu.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir