Günceleme- Çin, küresel aşı planı COVAX’a resmen katıldı

Günceleme- Çin, küresel aşı planı COVAX’a resmen katıldı

Günceleme- Çin, küresel aşı planı COVAX’a resmen katıldı

Çin, Küresel Aşı ve Bağışıklık İttifakı (GAVI) ile dün bir anlaşma imzalayarak, COVAX olarak bilinen küresel aşı planına resmen katıldı. Çin Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada Sözcü Hua Chunying, bu gelişmenin, Çin’in sağlık alanında insanlığın kader ortaklığını kurma ve Covid-19 aşılarını küresel kamu ürünü olarak dünyayla paylaşma taahhütlerini yerine getirme yönündeki önemli bir adım olduğunu ifade etti.

Açıklamada Hua Chunying’in şu ifadelerine yer verildi:

“Covid-19 pandemisi tüm ülkelerdeki halkların can güvenliği ve sağlığına halen büyük tehdit oluşturuyor. Çin, gelişmekte olan ülkelerin güvenli ve etkili aşılara eşit şekilde erişimine odaklanmaya devam edecek. Bunun için Covid-19 aşısını geliştirip kamu sağlığı ürünü olarak öncelikle gelişmekte olan ülkelere sağlama taahhüdümüze bağlığıyız.”

Çin’in COVAX ile temaslarını pozitif bir tutumla koruduğunun altını çizen Hua, ülkesinin pek çok aşının araştırılma ve geliştirilme aşamaları ile aşı üretim kapasitesi konularında dünyada lider konumunda bulunmasına rağmen COVAX’a katılmakta kararlı olduğuna dikkat çekti.

Çin’in aşıların başta gelişmekte olan ülkeler olmak üzere dünyaya eşit dağıtımını teminat altına almak için COVAX’a katıldığını ve katılım şartlarını karşılayan diğer ülkelerin de plana katılımını desteklediklerini söyleyen Hua, Çin’in COVAX aracılığıyla ilgili ülkelerle aşı iş birliğini güçlendireceğini kaydetti.

Çin Uluslararası Radyosu

-iDeal Haber Merkezi-

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir