Gün Öncesi: Borsada son gün, Çin görüşmeleri, ulusal güvenlik

Gün Öncesi: Borsada son gün, Çin görüşmeleri, ulusal güvenlik

Gün Öncesi: Borsada son gün, Çin görüşmeleri, ulusal güvenlik

Investing.com – ABD tahvil getirileri yükseldikten sonra hisse senetleri değer kaybetti ve en çok darbe alan Nasdaq oldu.

Fed’in büyüme ve enflasyon öngörülerini artırıp faiz görünümünü uzun süre daha düşük tutmaya devam edeceğini söylemesinin ardından 10 yıllık ABD tahvil getirileri %1,7’yi aştı.

Teknoloji ve çip stokları düşüş yaşarken artan Covid-19 enfeksiyonlarının Avrupa’daki şehirlerin karantinaya girmesine yol açmasıyla petrol darbe aldı. Ayrıca Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), küresel petrol talebinin pandemi öncesi seviyelere dönmesi için iki yıl daha geçeceğini söyledi. ABD hükümet verileri, yurtiçi ham petrol stoklarında art arda dördüncü haftada artış yaşandığını gösterdi.

Ama bir dakika, hey bahar geliyor millet. Hurra!

Bugün piyasaları etkilemesi muhtemel üç gelişme:

Bugün borsada son işlem gününün son saatlerini yaşayacağız. Hisse senedi opsiyonu, hisse senedi vadeli işlemleri, piyasa endeksi vadeli işlemleri ve piyasa endeksi opsiyonlarının sona ermesiyle bir doz daha volatiliteye hazır olun. Emniyet kemerinizi bağlayın.

Biden yönetimi ile Çin arasında üst düzey ilk görüşmeler, Alaska’da gerçekleşiyor. Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Milli Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın, Dışişleri Bakanı ve bir Politbüro üyesi olan Wang Yi ile görüşmesi Cuma günü de devam edecek.

Görüşmeler devam ederken Kongre de iki ülke arasındaki ilişkinin güncel durumuna kendi gözüyle bakacak. Özel olarak da ABD Çin Ekonomi ve Güvenlik İnceleme Komisyonu yıllık raporunu sunduğunda ikisi arasındaki ilişkinin ulusal güvenliğe etkilerine bakacak.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir