Gram Altın, ons ve dolar kurundaki düşüşle bugün %3’e yakın değer kaybetti

Gram Altın, ons ve dolar kurundaki düşüşle bugün %3’e yakın değer kaybetti

Gram Altın, ons ve dolar kurundaki düşüşle bugün %3’e yakın değer kaybetti

Investing.com –  Dünkü toplantısında konuşan, piyasalara oldukça güvercin mesajlar verdi ve enflasyon bu yıl %2’yi aşsa dahi hemen bir faiz ile müdahalede bulunmayacaklarını söyledi. Komite de en yakın faiz artışı olarak 2023 yılı ön görülürken 18 üyeden 7’si bir faiz artışı bekliyor bu dönemde.

Powell’ın açıklamalarına karşın gerilese de 10 yıllık ve 30 yıllık tahvil faizlerinde düşüş olmadı. Bugün de faizlerdeki yükseliş devam ediyor. tahvil faizi bugün %1,74’ü aşarak 24 Ocak 2020 sonrası en yüksek seviyeyi görürken tahvil faizi de bugün %2,50’yi aşarak Ağustos 2019 sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Tahvil faizlerindeki yükselişin devam etmesi piyasaların Fed kadar enflasyon konusunda rahat olmadığını gösteriyor.

Tahvil faizlerinde son zamanların en yüksek seviyesi görülürken DXY bugün %0,35 primle 91,70 seviyesi üzerine çıktı. Dün FOMC sonrası sert düşüş yaşayan endeks bugün kayıplarını sildi ve tekrar 92,0 seviyesine doğru ilerliyor.

Dolardaki hareketliliğin sürmesiyle bugün 1,1920’ye gerileyerek dünkü kazançlarının çoğunu geri verdi ve gelişen ülke paralarında da düşüş var. Günlük bazda en çok düşüş Güney Afrika randı ve Meksika pesosunda görülürken TL ise %2 yükselişle bugün pozitif ayrışan tek para birimi.

TCMB’nin beklenti üzerinde faiz artırmasıyla kuru 7,32’ye geriledi ve TL’deki yükselişe bugün %3,5 %2,5 yükseliş yaşıyor.

FOMC sonrası yükselişe geçen bugün gün başında en yüksek 1.755$ seviyesini gördü, ancak tahvillerdeki hareketlilikle kazançlarını silen kıymetli metal son saatte %1 kayıpla 1.726$ seviyesine geriledi.

Ons ve dolar kurundaki düşüşle yurt içinde altın fiyatlarında da bugün sert düşüş yaşanıyor. dün 424 TL’ye çıkmasının ardından bugün faiz artışı ve onstaki düşüşle 420 TL’den 407.425 TL’ye geriledi. Günlük bazda %2,8 gerileyen gram altın Mart ayı kazançlarını da sildi ve aylık bazda kaybını 3. aya taşıdı. Fiyatta 408 TL önemli destek olarak izleniyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir