Gram Altın, ons ve dolar kurundaki düşüşle 440 TL’ye geriledi

Gram Altın, ons ve dolar kurundaki düşüşle 440 TL’ye geriledi

Gram Altın, ons ve dolar kurundaki düşüşle 440 TL’ye geriledi

Investing.com –  ABD Başkanı Biden’ın açıkladığı 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin içerik olarak senatodan geçip geçmeyeceği endişesiyle altın, teşvik paketine ilk etapta sınırlı tepki verdi. ABD Hazine Bakanı Yellen’ın da teşvik paketine destek istemesi ve dolardaki fiyatlamada piyasaların belirleyici olduğunu açıklaması ile dolar gerilerken ise beklenen tepkiyi göstermeye başladı. Fiyat 1,840$ seviyesine yükseldi.

ABD Başkanı Biden’ın dün yemin töreninin hemen ardından Trump dönemindeki politikalardan vazgeçiş adımları atması ve önceliği ABD ekonomisine vereceği beklentisi teşvik paketinin işleyeceği, en önemlisi desteklerin de süreceği algısını kuvvetlendirdi. Bu gelişmelerle risk iştahı artarken dolar zayıflamaya başladı ve altın da 1,875$ seviyesine çıktı. Dünkü yükselişin ardından bugün sınırlı hareket gösteren ons fiyatı 1,860$ seviyesine doğru gerileme yaşıyor.

Haftalık bazda bu hafta %2’ye yakın primli işlem gören ons, Ocak ayını değerlendirdiğimizde ise ay başına göre %2 kayıp verdi. Yılın ilk işlem günlerinde hızlıca yükselen 1,960$ seviyesine çıkan fiyat bugün bu seviyenin %2 kadar altında.

Yurt içinde ise ons ve düşüşle geçen hafta 431 TL’ye gerileyen fiyatı bu hafta ise sınırlı yükseliş gösterdi. Fiyat yükseliş ataklarında 446 TL üzerinde ivme kaybediyor. Dünkü yükseliş sonrası onsun bugün gerilemesi ve kurun da PPK sonrası 7,35’e gerilemesi ile gram 440 TL’ye indi. TCMB, bugünkü toplantısında faiz artırımı yapmadı, ancak fiyat istikrarı sağlanana kadar sıkı duruştan taviz verilemeyeceğini belirtti. Piyasalarda TL pozitif etki sağlayan merkezin açıklamalarının ardından TL’de yükseliş görüldü. Son saatte onsun 1,860$ seviyesine gerilemesi ile gramda da düşüş hızlandı. Gram altında 433 TL-430 TL aralığı kısa vadede en önemli destek bölgesi olarak izleniyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir