Gram Altın, dolar kurunun etkisiyle haftaya yükselişle başladı

Gram Altın, dolar kurunun etkisiyle haftaya yükselişle başladı

Gram Altın, dolar kurunun etkisiyle haftaya yükselişle başladı

Investing.com – Yıla hızlı başlayan ancak heyecanını kaybeden , aylık bazda Ocak ve Şubat ayını düşüşle tamamlamasının ardından Mart ayı başında da 1.677$ seviyesine gerileyerek Haziran sonrası en düşük seviyeyi gördü. Ons fiyatının 2021’in ilk çeyreğindeki düşüşünde ABD ekonomisine dair beklentilerin etkisi büyük.

Fed, pandeminin ekonomide yarattığı tahribat azalana kadar istihdamı ana gösterge olarak takip edeceklerini açıkladı ve enflasyonda hedef seviye %2 üzeri hareketlerde de acil bir para politikası dönüşü yapmayacaklarını çok defa belirtti. Buna karşın küresel fiyatlardaki artış ve talebin de artması yönündeki beklentiler piyasalarda ABD’de enflasyonun öngörülenden erken yükseleceği ve buna bağlı Fed’in de yine öngörülenden erken faiz artışına başlayacağı düşüncesini artırdı. 10 yıllık ve 30 yıllık tahvil faizlerinde yükselişlerin hızlanmasına karşın dolar göstergesi daha geriden gelirken altın da kademeli olarak 1.677$ seviyesine kadar geriledi. Bu düşüş sonrasındaki günlerde ise fiyat 1.750$ üzerinde tutunamıyor. Geçen hafta itibarıyla ise dolar göstergesi canlanmaya başladı ve seviye olarak da son 4 ayın en yükseğine çıktı. Dolar baskınını hisseden kıymetli metal yeni haftaya da düşüşle başladı.

Ons fiyatı bugün 1.720$ seviyesine doğru düşüş yaşıyor, ise 93,0 seviyesine doğru alıcılı işlem görüyor. Ons altında 1.700$ altı hareket canlı görülürken yurt içinde ise ons tarafındaki düşüşe karşın kurunun yükselmesiyle altın fiyatları da hareketlendi.

Geçen hafta 457 TL’ye çıkan , haftayı 450 TL üzerinde kapattı. Bugün ise dolar kurunun 8,20’ye yaklaşmasıyla fiyat 454 TL’ye çıktı. Gram altında 445 TL üzeri kısa vadede alıcılı bölge olarak görülüyor, ancak 466 TL ara direncinin kırılmaması durumunda bu aralıkta bir süre daha fiyatlama devam edebilir. Aylık bazda Ocak ve Şubat ayını düşüşle tamamlayan Gram , bu ayki yükselişiyle sene başı kayıplarını silmiş oldu.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir