Gram altın, dolar kurunun etkisiyle bu hafta %3,5 yükseldi

Gram altın, dolar kurunun etkisiyle bu hafta %3,5 yükseldi

Gram altın, dolar kurunun etkisiyle bu hafta %3,5 yükseldi

Investing.com –  Geçtiğimiz hafta 1.760$ seviyesine gerileyerek 2 Temmuz sonrası en düşük seviyeyi test eden , bu hafta başında 1,816$ seviyesine yükseldi, ancak tekrar yönünü aşağı çevirdi ve hafta içindeki kazançlarını sildi.

Parasal genişleme ve teşvik paketlerini fiyatlayan piyasalardaki olumlu hava yükseliş ile bozuldu. Ocak ayında %1 seviyesi üzerine çıkan ABD 10 yıllık tahvil faizleri bugün de %1,46’ya çıkarak son bir yılın zirvesini gördü ve faizlerdeki yükselişin hızlanması da hisse senedi ve altın fiyatlarında baskı oluşturuyor. Dün 1,783$ seviyesine gerileyen fiyat, günü 1,800$ üzerinde kapattı, ancak bugün satış devam etti ve fiyat son saatte %1,5 kayıpla 1,776$ seviyesine geriledi.

Geçen haftanın ardından bu hafta da düşüş yaşayan kıymetli metalin Şubat ayı içindeki kaybı %3,40 olurken sene başı itibarı ile kaybı %7’ye yaklaştı.

Ons altındaki baskıya karşın kurunun 7,25’e çıkması ile bu hafta yükselen bugün günlük bazda %0,40 düşüşle 413 TL’den işlem görüyor. Haftalık bazda %3,5 yükselen gram altın Şubat ayında yatırımcısına %4,5 kaybettirdi. Sene başı itibarıyla düşüş %9.

Ons altında Kasım’da ve bu ay içinde test edilen 1,766$ seviyesi destek olarak izlenirken gram altında ise yaşanacak geri çekilmelerde dolar kurundaki yükselişin de etkisiyle 400 TL tabanının korunması bekleniyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

 

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir