Gözler, ABD’den gelecek yılın son tarım dışı istihdam rakamlarında

Gözler, ABD’den gelecek yılın son tarım dışı istihdam rakamlarında

Gözler, ABD’den gelecek yılın son tarım dışı istihdam rakamlarında

Investing.com – Bugün TSİ 16.30’da ABD’den 2020’nin son rakamları açıklanacak. Veri öncesinde beklentiler ve yıl içindeki değişime baktığımızda;

2020’ye aylık 225 bin (sonraki ayda yapılan revizyonla 273 bin) istihdam ile başlayan piyasada pandemi öncesi son yılların ortalaması olan 200 bin tabanı korundu. Yani istihdam piyasası canlı ve yolundaydı, ancak Mart ayının ortasından itibaren salgının ABD’de etkisini göstermesiyle istihdam Mart’ta 870 bin kişi azaldı.

Nisan ayındaki karantina koşullarıyla ekonominin tam kapalı olmasının istihdama faturası 20 milyon 687 bin kişi kayıp oldu. ABD Çalışma Bakanlığı, Mayıs ve Haziran aylarındaki rakamların doğruluğundan çok emin olmadıklarını raporlarda belirtti.

Temmuz ayında 1 milyon 700 bin kişi üzerinde artış gösteren tarım dışı istihdam yaz döneminde 1 milyon üzerinde arttı. Eylül’de vaka artışına bağlı düşen rakam, Kasım’da ise kısıtlamaların devreye girmesiyle 245 bine geriledi.

Dünyada en çok vaka artılı ve can kaybının yaşandığı ülke olan ABD’de hizmet, eğlence, kültür ve turizm sektörlerinin sınırlandırılması nedeniyle istihdamın Aralık ayında da düşmeye deva etmesi bekleniyor.

%15’e yaklaşarak son yılların zirvesine çıkan nda Ağustos itibarıyla tek haneye düşüş gerçekleşti. Son aylarda da %6 tabanı korunuyor ve Aralık ayında ABD ekonomisinde en önemli paya sahip sektörlerin tedbirler nedeniyle kapalı olması işsizlik oranının %6’yı koruması bekleniyor.

2008 krizi sonrası hem işsizlik hem istihdam tarafında kazanımlarını geri veren ABD ekonomisinde 2021 toparlanma yılı olacak ve sektörel kayıpların telafisinde teşvik paketlerinin desteği çok önemli. Biden hükümetinin yıl içinde teşviklere devam etmesi ve sektörlere özel düzenlemeler yapması bekleniyor.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir