Global Piyasalar: Borsa / Döviz / Tahvil / Petrol / Altın

Global Piyasalar: Borsa / Döviz / Tahvil / Petrol / Altın

Global Piyasalar: Borsa / Döviz / Tahvil / Petrol / Altın

GDANSK, 24 Aralık (Reuters) – Asya borsaları ve sterlin İngiltere ve Avrupa Birliği’nin (AB) ticaret anlaşmasında mesafe kaydetmesi ve yatırımcıların küresel ekonominin toparlanacağına yönelik beklentileriyle noel tatili öncesinde yükseldi.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi %0.14 artış kaydetti. Japonya’nın Nikkei endeksi %0.43, Avustralya borsası %0.57 yükseldi.

Çin borsaları %0.02 artıda seyrederken Çin’de teknoloji devi Alibaba Grup aleyhinde başlatılan rekabet soruşturması nedeniyle şirketin hisseleri %6.28 geriledi. Dow Jones günü %0.38 S&P 500 ise %0.07 artıda tamamlarken Nasdaq %0.29 geriledi.

Sterlin AB ile İngiltere arasında süren Brexit görüşmelerinin anlaşma ile sona ereceğine yönelik beklentilerin artmasıyla değer kazanmayı sürdürdü.

Yıl sonu tatil dönemi nedeniyle işlem hacminin azaldığı piyasalarda dolar aşağı yönlü seyir izlerken, İngiltere ile AB arasındaki yıllık 1 trilyon dolar hacmindeki ticaretin herhangi bir gümrük vergisi veya kota engeline maruz kalmayacağı beklentisi güvenli liman yatırım araçlarına olan ilgiyi azalttı.

Sterlin %0.2 değer kazanarak 1.3525 dolar seviyesinden işlem gördü. =USD dün yaşanan %0.3’lük gerilemenin ardından 90.255 seviyesinde yatay seyretti. Euro EUR=EBS %0.1 yükselerek 1.22025 dolardan el değiştirdi.

dünkü %0.8 artışın ardından %0.1 artıda 0.7582 dolar seviyesinden işlem gördü.

Petrol fiyatları ABD petrol stoklarının azalması ve Brexit anlaşmasında ilerleme kaydedileceği beklentisi ile yükseldi.

Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı %0.4 yükselerek 51.40 dolar, ABD hafif ham petrolü yine %0.4 yükselerek 48.30 dolardan işlem gördü.

Her iki kontrat da Çarşamba günü %2’den fazla değer kazandı.

fiyatları doların gerilemesi ve yatırımcıların ABD Başkanı Donald Trump’ın koronavirüs yardım paketini reddetme tehdidini maliye politikasının daha da gevşetilecei şeklinde yorumlayarak pozisyon almaları nedeniyle yükseldi.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı %0.2 yükselerek 1,875.61 dolardan işlem gördü.

ABD altın vadeli kontratları GCv1 da %0.2 yükselerek 1,881.20 dolar seviyesinden alıcı buldu.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir