Global Piyasalar – Borsa / Döviz / Tahvil / Petrol / Altın

Global Piyasalar – Borsa / Döviz / Tahvil / Petrol / Altın

Global Piyasalar – Borsa / Döviz / Tahvil / Petrol / Altın

(Tahvil, petrol, altın piyasalarının alt başlıkları eklendi)

GDANSK, 21 Ocak (Reuters) – Asya borsaları, yatırımcıların yeni göreve başlayan ABD Başkanı Joe Biden’dan COVID-19 salgınının yarattığı tahribatı toparlamak için daha fazla ekonomik destek adımı beklemeleriyle, ABD piyasalarını izleyerek yeni rekor seviyelere yükseldi.

ABD Kongresindeki Cumhuriyetçiler, Biden ile yönetiminin en büyük önceliği olan 1.9 trilyon dolarlık ABD mali destek planı üzerinde çalışmaya istekli olduklarını belirttiler, ancak bazıları planın fiyatına karşı çıkıyor. Demokratlar dün ABD Senatosunun kontrolünü aldı, ancak mali destek planını onaylamak için yine de Cumhuriyetçilerin desteğine ihtiyaçları olacak.

Ancak Wall Street’te dünkü rekor düzeyde yüksek kapanışların ardından, Asya borsaları, devir teslimin etkisi ve ABD mali yardımının küresel varlıklar için sürekli destek sağlayacağına dair güçlü beklentilerle yükseldi.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi rekor seviyeleri gördü ve son olarak %0.85 artıda bulunuyor.

Çin lokomotif hisseleri %1.2 yükseldi. Avustralya borsası %0.69, Hong Kong’un Hang Seng endeksi %0.31 yükselerek 300,000 seviyesini aştı.

Japonya’nın Nikkei endeksi %0.72 yükseldi.

Dolar yeni Biden yönetimi döneminde devasa büyüklükteki ABD mali destek paketinin büyümeyi destekleyeceği iyimserliğinin, güvenli liman para birimlerine olan talebi düşürmesiyle başlıca para birimleri karşısında değer kaybını sürdürüyor.

1.9 trilyon dolarlık salgın yardım paketi için planlar hazırlayan Biden, başkan olarak yemin ederken, ABD borsalarının dün yeni rekor seviyelere çıkmasının ardından riske duyarlı emtia para birimleri yüksek seviyede kaldı.

Kanada Merkez Bankası’nın ardından dolar, Kanada doları karşısında üç yılın en düşük seviyesine geriledi.

Dolar güvenli liman yen karşısında dün iki haftanın dip seviyesi olan 103.45’e geriledikten sonra bugün 103.59 ile yatay seyrediyor.

dün neredeyse değişim göstermeden kapandıktan sonra bugün %0.1 düşüşle 90.335’e geriledi.

Petrol, ABD ham petrol stoklarındaki şaşırtıcı artışın salgın kaynaklı talep endişelerini yeniden kuvvetlendirmesiyle geriledi ancak ABD’de mali destek planı beklentileri fiyatlardaki düşüşü sınırladı.

Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı 0.4 düşüşle 55.86 dolara geriledi.

ABD hafif ham petrolü %0.5 düşüşle 53.07 dolara geriledi.

, doların Joe Biden döneminde daha fazla ekonomik destek verileceği umutlarıyla gerilemesiyle, iki haftanın zirvesine çıktı ancak kar realizasyonları altının kazanımlarını bir miktar sınırladı.

Altının spot piyasadaki seansın ilk işlemlerinde 1,872.35 dolar ile 8 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra %0.1 artışla 1,872.25 dolara yükseldi.

(Haberi çeviren Canan Sevgili; Redaksiyon Ebru Tuncay)

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir