GLOBAL PİYASALAR – Borsa / Döviz / Tahvil / Petrol / Altın

GLOBAL PİYASALAR – Borsa / Döviz / Tahvil / Petrol / Altın

GLOBAL PİYASALAR – Borsa / Döviz / Tahvil / Petrol / Altın

GDANSK, 15 Ocak (Reuters) – Asya borsaları ABD’de başkan seçilen Joe Biden’ın koronavirüs ile mücadele kapasitesini artırmak ve ekonomiyi canlandırmak için 1.9 trilyon dolarlık yardım paketini planını açıklamasından sonra rekor seviyelere yaklaştı.

Biden uzun süredir beklenen açıklamalarında, belirlenen bütçenin 415 milyar dolarlık kısmının koronavirüs ile mücadelede kullanılacağını, 1 trilyon dolarlık kısmının doğrudan nakit yardım olarak hanehalkına ödeneceğini ve yaklaşık 440 milyar dolarlık kısmının ise koronavirüsten ciddi oranda etkilenen küçük işletmelere dağıtılacağını belirtti. piyasalar beklentilerin çok üstünde açıklanan yardım paketi bütçesinin etkisiyle yukarı yönlü seyretti.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell bankanın yakın zamanda faiz artırımına gitmeyeceğini söyledi ve aylık tahvil alım programını azaltabileceği iddialarını reddetti. dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi %0.1 yükselerek rekor seviyeye çok yaklaştı.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi %0.32, Avustralya’nın ASX 200 endeksi de %0.17 yükseldi.

Japonya’nın Nikkei endeksi dün son otuz yılın en yüksek seviyesini gördükten sonra bugün %0.21 geriledi. Çin lokomotif hisse endeksi ülkede artan koronavirüs vaka sayıları nedeniyle yaklaşık %1 geriledi.

Dolar, Fed Başkanı Jerome Powell’ın yakın zamanda faiz artırımına gitmeyi düşünmediklerini açıklamasının ardından neredeyse son üç yılın en düşük seviyesinden yükselişe geçti. geçtiğimiz hafta 42,000 dolar seviyelerinden 12,000 dolar geriledikten sonra bugün tekrar 40,000 dolar seviyesini denedi.

Dolar endeksi =USD geçtiğimiz hafta Mart 2018’den beri gördüğü en düşük seviyeyi gördükten sonra koronavirüs yardım paketi açıklamalarının Hazine tahvilleri üzerinde baskı oluşturup 10 yıllık tahvil getirilerini %1’den fazla yükselmesine neden olmasıyla yükselişe geçti. Haftanın başında 6 Ocak’ta gördüğü 89.206 seviyesinden 90.73 seviyelerine kadar yükselen gecelik işlemlerde 90.319 seviyesinde büyük oranda yatay seyretti.

Dolar yen karşısında 103.76 büyük oranda değişim göstermeyerek 103.77 yen seviyesinden işlem gördü.

Euro EUR=EBS kayıplarını üçüncü güne uzattı ve %0.1 gerileyerek 1.21395 dolar seviyesinden alıcı buldu.

Dün %0.6 yükselen riskli para birimlerinden Avustralya doları %0.3 gerileyerek 77.560 cent seviyesinden işlem gördü.

Petrol fiyatları dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’in ithalat rakamlarının güçlü açıklanması ancak salgın nedeniyle Çin’de tecrit uygulamalarının başlayacağı yönünde endişelerin artmasıyla dalgalı seyretti.

Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı dün %0.6 yükseldikten sonra bugün 3 sent gerileyerek 56.69 dolar seviyesinden işlem gördü.

ABD hafif ham petrolü dün %1’den fazla yükseldikten sonra bugün 12 sent daha yükseldi ve 53.69 dolar seviyesinden işlem gördü.

Brent petrolü (değişim; son işlem):

-1.4%

55.63 ABD hafif petrolü (değişim, son işlem): -0.97%

53.05

Altın fiyatları ABD’de açıklanan koronavirüs yardım paketinin cazibesini artırmasıyla yükselişe geçerken Fed’in faizleri artırmayacağını açıklaması da fiyatlara pozitif yansıdı.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı %0.3 yükselerek 1,851.14 dolar seviyesini gördü.

ABD altın vadeli işlemleri GCv1 1,851.20 dolar seviyesinde yatay seyretti.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir