GLOBAL PİYASALAR – Borsa / Döviz / Tahvil / Petrol / Altın

GLOBAL PİYASALAR – Borsa / Döviz / Tahvil / Petrol / Altın

GLOBAL PİYASALAR – Borsa / Döviz / Tahvil / Petrol / Altın

GDANSK, 12 Ocak (Reuters) – Hisse senedi piyasaları, Washington’da yaşanan siyasi karmaşının ve artan koronavirüs vakalarının ardından rekor seviyelerden gerilerken, ABD tahvil getirileri yatırımcıların hükümetten daha fazla harcama beklentisiyle yükseldi.

ABD’nin gösterge niteliğindeki 10 yıllık Hazine tahvil getirileri 2.4 baz puan kadar yükselerek %1.1580 ile 10 ayın en yüksek seviyesini gördü.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi dün tüm zamanların en yüksek seviyesini görmesinin ardından %0.3 geriledi. Kayıplara yatırımcıların kâr realizasyonuna gitmesiyle %1.6 gerileyen Güney Kore Kospi endeksi öncülük etti.

Japonya’nın Nikkei endeksi bir tane daha etkili COVID-19 tedavisinin bulunduğu haberlerinin ardından 30 yılın en yüksek seviyesini gördükten sonra düşerek yatay seyretti.

endeksi vadeli kontratları EScv1 Asya’daki işlemlerde yatay seyretti. Çin lokomotif endeksi %1 yükseldi.

Dolar, ABD tahvil getirilerinin daha fazla mali canlandırma beklentileri ile yükselmesine paralel olarak başlıca para birimleri karşısında dört günlük kazanımlarını korudu.

ABD’de başkanlık koltuğuna 20 Ocak’ta oturacak olan Joe Biden, trilyonlarca dolar büyüklüğünde ek salgın yardım paketi açıklayacağını söylemişti. 10 yıllık Hazine tahvil getirileri geçen hafta içinde Mart’tan beri ilk defa %1’i aşmış, bunu takiben de yaklaşık üç yılın en düşük seviyelerinden toparlanmıştı.

Normal koşullarda artan kamu harcamalarıyla birlikte enflasyon yükseleceği için doların çekiciliğinin azalması beklenir olsa da şu an itibarıyla doların yönünü ABD Hazine tahvil getirilerindeki artış belirliyor.

Dolar endeksi =USD dün 90.73 seviyesinde 21 Aralık’tan beri en yüksek seviyesini görmesinin ardından bugün 90.514 seviyesinde Asya’daki işlemlerde yatay seyretti. Dolar endeksi 6 Ocak’ta 89.206 seviyesine gerileyerek Mart 2018’den beri en düşük seviyesini görmüştü.

Dolar, dün yen karşısında 04.40 seviyesinde bir ayın en yüksek seviyesini görmesinin ardından %0.1 düşerek 104.175 yen seviyesinde seyretti. Euro/dolar :

Petrol fiyatları yatırımcıların dünya genelinde artan koronavirüs vakalarına dair endişe duymasıyla geriledi ancak ABD’de beş haftadır üst üste ham petrol stoklarında yaşanması beklenen gerileme kayıpları sınırlı tuttu.

Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı %0.2 düşerek 55.56 dolarda seyretti.

ABD hafif ham petrolü %0.2 gerileyerek 52.17 dolara düştü.

Altın fiyatları, Washington’daki siyasi karmaşa ve COVID-19 aşısının dünya genelinde yapılma hızının yavaş olmasıyla hisseler gerilerken hafif yükseldi ancak güçlü dolar ve yüksek ABD tahvil getirileri kazanımlarını sınırlı tuttu.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı dün 2 Aralık’tan beri en düşük seviyesini görmesinin ardından %0.3 yükselerek 1,849.91 dolarda seyretti.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir