GLOBAL PİYASALAR – Borsa / Döviz / Tahvil / Petrol / Altın

GLOBAL PİYASALAR – Borsa / Döviz / Tahvil / Petrol / Altın

GLOBAL PİYASALAR – Borsa / Döviz / Tahvil / Petrol / Altın

GDANSK, 11 Ocak (Reuters) – Asya borsaları, bu hafta açıklanması beklenen “trilyonlarca dolarlık” koronavirüs mali yardım paketi öncesinde tarihi zirvelerinde duraklarken ABD Hazine tahvil getirileri 10 ayın zirvesinde seyretti.

ABD’de başkan seçilen Joe Biden’ın bu hafta içerisinde büyük bir kısmı artırılacak borçlanmayla karşılanacak olan “trilyon dolarlık” koronavirüs yardım paketini açıklaması bekleniyor. Yatırımcılar bu paketle birlikte enflasyonun dünya çapında yükseleceğini fiyatlıyorlar. ayrıca ABD Başkanı Donald Trump’ın görevden alınması için yapılan çağrıları da yakından takip ediyorlar. Merkez Bankası’nın (Fed) daha fazla uzun vadeli tahvil alımına çekimser yaklaşmasıyla ABD’nin 10 yıllık hazine tavilleri geçen hafta yaklaşık 20 baz puan yükselerek %1.12 seviyesine ulaştı ve Haziran ayından bu yana en büyük haftalık artışını kaydetti.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi geçen hafta %5 artarak rekor seviyeleri gördükten sonra bugün %0.2 geriledi.

Japonya’nın Nikkei endeksi Cuma gününü son 30 yılın zirvesinde kapattıktan sonra bugün resmi tatil nedeniyle kapalı.

Güney Kore borsaları güne artışla başlasa da %1.5 eksiye döndü. Çin borsasındaki lokomotif hisseler yatay seyrediyor.

Dolar ABD tahvil getirilerindeki sert yükseliş ve koronavirüs yardım paketinin dünyanın en büyük ekonomisini canlandıracağı beklentileriyle bugün de değer artışını sürdürürek son yılların en düşük seviyesinden yükselişe geçti.

ve Yeni Zelanda doları dolar karşısında %0.6’dan fazla gerileyerek bir haftanın en düşük seviyesini gördü. Euro ve sterlin %0.4 gerileyerek son iki haftanın en düşük seviyesinde.

BTC=BTSP %12 geriledi.

=USD son üç yılın zirvesini gördüğü Mart ayından beri %12 geriledi. Ancak şu anda geçen hafta gördüğü son üç yılın en düşük seviyesinden %1.3 yukarda işlem görüyor. Endeks bugün %0.1 yükselerek 90.418 seviyesinde.

Dolar, yuan karşısında %0.2 yükselerek 6.4864 yuan seviyesini gördü.

Petrol fiyatları dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisi Çin’de artan koronavirüs vaka sayıları nedeniyle uygulamaya alınan seyahat yasakları ve Avrupa’da süren yasakların talep üzerinde baskı oluşturmasıyla geriledi.

Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı %1.2 gerileyerek 55.34 dolardan işlem gördü.

ABD hafif ham petrolü %0.8 gerileyerek 51.80 dolar seviyesinden alıcı buldu.

Altın fiyatları doların ve ABD Hazine tahvillerinin yükselmesinin yarattığı baskı ile son işlem günündeki kayıplarını artırarak son altı haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı gün içerisinde 1,816.53 dolar seviyesine kadar geriledikten sonra %0.7 ekside 1,835.60 dolar seviyesinden işlem görüyor. Cuma gününden bugüne altındaki kayıp %4.4 seviyesinde.

ABD altın vadeli işlemleri GCv1 1,835.60 dolar seviyesinde yatay seyrediyor.

Haberi çeviren: Halilcan SoranRedaksiyon: Can Sezer

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir