GLOBAL PİYASALAR – Borsa / Döviz / Petrol / Altın

GLOBAL PİYASALAR – Borsa / Döviz / Petrol / Altın

GLOBAL PİYASALAR – Borsa / Döviz / Petrol / Altın

GDANSK, 4 Ocak (Reuters) – Asya borsaları koronavirüs aşılarının eninde sonunda küresel ekonominin toparlanmasını sağlayacağı beklentileriyle bugün de yükselişini sürdürdü. Tokyo’daki salgın yasakların katılaşacağı ihtimali ise Japonya borsasının son 30 yılın en zirvesinden gerilemesine neden oldu.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi güne yavaş başlasa da %1.2 yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Japonya’nın Nikkei endeksi Japonya Başbakanı Yoshihide Suga’nın Tokyo ve çevresindeki üç bölgede olağanüstü hal ilan edilmesini değerlendirdiklerini açıklamasının ardından kazanımlarını geri vererek %0.4 eksiye geçti. Kore borsası çip ve otomotiv sektöründeki kazanımlarla %2 yükselerek rekor seviyeye ulaştı. Çin’in lokomotif hisse endeksi %0.3 yükseldi.

Yatırımcılar merkez bankalarının faizleri düşük tutmayı ve piyasaya ucuz para sürmeyi sürdüreceklerini öngörürken, aşı sayesinde koronavirüs salgınından tahrip olan küresel ekonominin zamanla toparlanacağını düşünüyorlar. Her ne kadar bu bakış açısı büyük ölçüde fiyatlanmış olsa da koronavirüs yayılmayı sürdürüyor.

Dolar yeni yıla neredeyse tüm para birimleri karşısında kayıplarla girdi. Asya piyasalarında yatırımcılar küresel ekonominin salgından toparlanacağı beklentisiyle dolar satarak diğer para birimlerine geçtiler.

Yeni yıl öncesinde yatırımcıların kâr realizasyonuyla gerileyen euro EUR=EBS %0.3 değer kazanarak 1.2252 dolar seviyesine çıktı.

Sterlin 2018 yılının başından beri gördüğü en yüksek seviye olan 1.3698 dolara yükseldi.

Yuan %0.9 değer kazanarak 30 ayın zirvesini görürken dolar/yuan kuru da 6.4647 seviyesinden işlem gördü.

Güvenli liman para birimlerinden yen JPY=EBS %0.3 yükseldi ve dolar karşısında 102.94 seviyesini gördü.

ve Yeni Zelanda doları %0.3 yükselerek son yılların en yüksek seviyesine yakın durumda.

ABD’de faiz oranlarının düşük olması, devasa boyutlardaki bütçe ve dış ticaret açığı ve dünya ticaretinin toparlanacağı beklentisiyle yatırımcılar dolar dışı para birimlerine yönelirken, giderek daha fazla yatırımcının bu yönde pozisyon açması dolardaki değer kaybının hız kazanmasına yola açtı.

=USD 2017 yılından beri ilk defa geçtiğimiz yılı kayıpla kapattı ve Mart ayında pandemi paniğiyle tırmandığı üç yılın zirvesinden yaklaşık %13 geriledi.

Dolar endeki %0.1 ekside 89.688 seviyesinden, yani geçen hafta gördüğü son 2.5 yılın en düşük seviyesi olan 89.515 yakınlarda seyretti.

BTC=BTSP bugün dün gördüğü tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 34,800 dolardan gerileyerek 33,491 dolar seviyesinden işlem görüyor. Bitcoin Mart ayından beri yaklaşık %800 yükseldi.

Petrol fiyatları salgından dolayı talebin yılın ilk yarısında artmayacağı endişesi taşıyan petrol ihraç eden ülkelerin bugün yapılacak toplantıda üretimi sabit tutacağı beklentisiyle yükseldi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya bugün Şubat ayı üretim seviyelerini görüşmek üzere toplanacak. ham petrolünün Mart vadeli varil fiyatı %1.2 yükselerek 52.42 dolar seviyesinden işlem gördü. ABD hafif ham petrolü %1.1 yükselerek 49.07 dolar seviyesinden alıcı buldu.

fiyatları koronavirüs vakalarındaki artış ve yasaklarda sıkılaşma olacağı beklentisi ile altının talep görmesine paralel olarak yeni yıla yükselişle başladı. Altın fiyatlarında kritik bir eşik olarak görülen 1,900 dolar seviyesini aşarak son 8 haftanın en yüksek seviyesini gördü.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı %1.1 yükselerek 1,919.07 dolar seviyesine yükseldi.

ABD altın vadeli işlemleri GCv1 %1.5 yükselerek 1,923.50 dolar seviyesinden işlem gördü.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir