Getiriler doları yükseltiyor, Lululemon, ARK Space ETF – Piyasalarda neler oluyor?

Getiriler doları yükseltiyor, Lululemon, ARK Space ETF – Piyasalarda neler oluyor?

Getiriler doları yükseltiyor, Lululemon, ARK Space ETF – Piyasalarda neler oluyor?

 

Investing.com – Başkan Joe Biden’in altyapı harcamalarına ilişkin Çarşamba günü yapacağı konuşma öncesinde Hazine getirileri yeni yüksekleri gördükten sonra dolar yükseldi ve altın düşüş yaşadı. Hastalık Kontrol Merkezleri’nin yeni başkanı, ABD Covid-19 enfeksiyonları ile hastanede tedavi kayıtlarını tekrar artmaya başlaması ile “yaklaşan kıyameti” hissettiğini itiraf etti. Cathie Wood’un yeni uzay temalı ETF’si (borsa yatırım fonu), tuhaf görünen bazı varlıklarla sürüldü. Lululemon kazancını raporluyor ve Amazon’un (NASDAQ:) gıda teslimat deneyi İngiltere’de halka açılıyor.

İşte 30 Mart Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

ABD Hazine getirileri artarak Başkan Joe Biden’in altyapı harcama planları duyurusu öncesinde doları yükseltti ve düşürdü.

Dolar yen karşısında bir yılın ve Euro karşısında dört buçuk ayın yükseğini gördü. Küresel ekonomik toparlanma iddiaları, dünya çapında artan Covid-19 vakaları zemininde azaldı.

%0,2 artışla 93,112 oldu ve (NYSE:) ve BioNTech’in aşı atılımlarını duyurduğu Kasım ayından bu yana gördüğü en yüksek seviye olan 93,192’nin biraz altında kaldı.

10 yıllık Hazine getirileri, salgının başından beri gördüğü en yüksek seviye olan %1,77’ye çıkarken 30 yıllık getiriler %2,46’ya ulaştı. Artan tahvil getirileri ile mortgage oranlarının etkisi, Salı günü yayınlanacak olan konut fiyatında ve tüketici güveninde görülebilir. Altın, 1.700 dolar altına inerek üç ayın düşük seviyesini test etti.

Pazartesi günü Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri yeni başkanı Rochelle Walensky’nin yaptığı uyarıya göre ABD, ekonomisini fazla hızlı açarsa dördüncü bir virüs dalgasının kurbanı olabilir.

Walensky, yeni enfeksiyonların ve hastanede tedavi başvurularının son günlerde tekrar yükselişe geçtiğini ve bunun, geçen ay Avrupa’da yaşananlar düşünüldüğünde onda “yaklaşan bir kıyamet” hissi yarattığını söyledi.

Daha iyimser gelişme olarak ise Pfizer/BioNTech ve (NASDAQ:) tarafından üretilen mRNA tabanlı aşıların, virüsün bulaşıcılığını %90 önlediğini ve etkisinin yalnızca enfeksiyonu durdurma konusunda olmadığını gösteren bir CDC çalışması var. Sonuçlar, aşılı insanların halka açık alanlarda toplanmalarından kaynaklı risklerin, aşı ile etkili biçimde azaltabileceğini öne sürüyor.

Başkan Biden Pazartesi günkü açıklamasında ABD’li yetişkinlerin %90’ının, 19 Nisan’a kadar aşılanmış olacağını söyledi.

ABD hisse senedi vadeli işlemleri, nakit piyasaları açılmadan önce karışık seyretti. Tahvillerdeki artış, özellikle teknoloji vadeli işlemleri üzerinde baskı yaratıyor.

75 puan yükseldi ancak sakin kaldı ve %0,5 geriledi.

İlgi odağında olabilecek hisseler arasında Archegos portföyündeki likidasyonda büyük kayıpları önleyebilecek olan Goldman Sachs (NYSE:) ve (NYSE:) var. Ancak Archegos’un majör pozisyonların ifşasını zorlayan kurallar belirlemesine nasıl yardımcı oldukları konusunda SEC’in garip sorularıyla karşı karşıya.

İlgi çekebilecek diğer isimler ise kazancını paylaşacak olan Lululemon ve Pazartesi günü yatırımcısı, Hyundai ile olan ortaklığının bittiğine işaret eden Canoo olacak. Elektrikli otomobil üreticisi ayrıca Pazartesi günü CFO’su Paul Balciunas’ın ayrılığını duyurdu.

O kadar şamatadan sonra Cathie Wood’un yeni uzay temalı borsa yatırım fonu (ETF), Salı günü piyasaya sürülüyor.

Aktif olarak idare edilen ARK Space Exploration ETF (ARKX), başlangıçta 39 bireysel varlığa sahip olacak. Bunlardan en büyük ikincisi %6,1 ağırlıkla Ark’ın 3D Printing ETF’si (NYSE:) – son iki ay içinde zirveden %22 düşüş yaşadı – olacak.

%9 olan diğeri ise Çinli e-ticaret devi şirketi JD (NASDAQ:).Com ve Japon ağır makine üreticisi Komatsu (OTC:). Varlıklar arasında %2’nin altında bir ağırlığa sahip olan Virgin Galactic’in yanında Netflix (NASDAQ:) ve Alphabet (NASDAQ:) de var.

ETF, yılın ilerleyen zamanlarında uzay temalı bir ilk halka arz dalgası öncesinde listeleniyor.

Bu yıl Avrupa’nın şimdiye kadarki en büyük ilk halka arzı (IPO) fiyasko. Amazon tarafından desteklenen gıda teslimat şirketi Deliveroo’nun arzı, pazarlama aralığının dip seviyesi ile fiyatlanıyor ve şirketi 7,6 milyar sterlin (10,5 milyar dolar) olarak değerliyor.

İş modelinden, özellikle de ödeme pratikleri ile ilgili konulardan dolayı yatırım yapmak istemeyen, (LON:), (LON:) ve Legal & General’in de aralarında olduğu yüksek profilli kurumsal yatırımcıların reddi ile halka arz üzerine gölge düştü.

Teslimat sektöründeki pek çok şirket gibi Deliveroo da henüz kâr ettirmiyor ve İngiltere Yüksek Mahkemesi, Uber’in (NYSE:), sürücülerine çalışan muamelesi yapması yönünde karara vardığından beri yasal görünüm de iç karartıcı durumda.

Deliveroo’nun %20’ye yakınına sahip olan Amazon, Alabama’daki depo çalışanlarının sendikalaşma yönünde oylaması ile kendi içinde iş ilişkilerinde zorluklar yaşıyor. Oylamanın, ülke genelinde olası bir emsal teşkil etmesi bekleniyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir