Georgia seçimleri ve AB’nin Moderna aşısına onay vereceği haberleriyle borsalardaki yükseliş hızlandı

Georgia seçimleri ve AB’nin Moderna aşısına onay vereceği haberleriyle borsalardaki yükseliş hızlandı

Georgia seçimleri ve AB’nin Moderna aşısına onay vereceği haberleriyle borsalardaki yükseliş hızlandı

Investing.com – Hafta ortasında küresel piyasalar İngiltere öncülüğünde yükseliş yaşıyor. ABD’de Senato’daki sandalye sayısında Demokratların önde olduğu ve AB’nin Moderna aşısına onay vereceği haberleriyle endekslerdeki yükseliş hızlandı ve  bankacılık hisseleri ise bu yükselişe öncülük ediyor. İngiltere’de endeksinde günlük yükseliş %3’ü aşarken dün düşüş yaşayan de bugün yükselişte.

Mavi Dalga olarak adlandırılan ABD’nin yeni başkanı Biden’ın meclisin ardından senatoda da çoğunluğu ele alması durumunda hükümetin teşvikleri daha kapsamlı ve meblağ olarak da daha yüksek olacak şekilde uygulayacağı, buna bağlı ekonomik aktivitelerin de destekleneceği bekleniyor.

Avrupa cephesinde ise Aralık ayının son haftasında Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği aşının uygulanmasına başlanmıştı. AB Parlamentosu’nun Moderna aşısına da onay vermesi bekleniyor ve böylece salgına karşı da bölge de vaka artışının azalması umuluyor.

ile enerji hisseleri yükselişe geçerken bugün de gün içi gelişmelerle bankacılık hisselerinde hızlı yükselişler yaşanıyor.

1,930$ altına geriledi ve iki günlük yükselişinin ardından bugün günlük bazda %1 düşüş yaşıyor.

Gün içi gelişmelerin gölgesinde kalsa da ABD’de rakamlarının 123 bin kişi azalması ülkenin istihdam piyasası için son ayların en kötü sinyalini verdi. Pandemi başındaki milyonluk kayıpların ardından en sert düşüş Aralık ayında yaşandı ve kısıtlamaların devam etmesi Ocak ayında da zayıflığın süreceğine işaret ediyor.

Üst üste rekor seviyelere çıkan , bugün küresel olumlu havanın katkısıyla 1.509 puana çıkarak yeni zirveyi gördü. Bugün küresel tarafta olduğu gibi yurt içinde de yükselişe önderlik ediyor, endeks bugün %3’e yakın kazançla 1.597 puana çıktı.

Borsada bugün işlem hacmi 40 milyar üzerinde ve endekste en çok yükseliş yaşayan ilk üç hisse ise Ütopya Turizm İnşaat İşletmecilik A.Ş. (IS:), OYAK Yatırım Ortaklığı A.Ş. (IS:) ve Boru Sanayi ve Ticaret A.Ş. (IS:).

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir