Gelecek hafta piyasalarda izlenecek 5 önemli gelişme

Gelecek hafta piyasalarda izlenecek 5 önemli gelişme

Gelecek hafta piyasalarda izlenecek 5 önemli gelişme

Investing.com – Yatırımcılar, Fed Başkanı Jerome Powell ve Hazine Bakanı Janet Yellen’ın Salı ve Çarşamba günü yapacağı ortak bir ifadeyi izleyecek. Hazine getirilerindeki artışların daha ne kadar süreceğine dair endişeler var. Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) tarafından organize edilen bir zirve, Pazartesi günü başlıyor ve Powell’ın da içinde olduğu küresel merkez bankası liderlerinden konuşmalar olacak. ABD ekonomi takviminde konut ve kişisel gelir ve harcama verileri var. Diğer yandan Euro bölgesi Mart ayı için PMI verileri yayınlanacak ve İngiltere iş, enflasyon, PMI ve perakende satışların olduğu bir dizi veri yayınlayacak.

İşte yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

Powell ve Yellen, Meclis Finansal Hizmetler Komitesi önünde Salı ve Senato Bankacılık Komitesi önünde Çarşamba günü ifade sunacak. Pandemiden kurtulma meselesinde ABD ekonomisinin sağlığı ve mali ve parasal teşvikin önemi tartışılacak.

Hafta boyunca konuşma yapacak olan bir düzine Fed yetkilisi de var: Başkan Yardımcısı Richard Clarida, Başkan Yardımcısı Randal Quarles, Fed Yöneticisi Lael Brainard, ve New York Fed Başkanı John Williams.

Para politikası için olası gelecek görünümü konusunda finans piyasaları Fed ile ayrışıyor ve ABD Hazine getirisi bir yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Yatırımcılar ilk faiz artırımının Fed’in şu an beklediğinden daha kısa sürede yapılacağı düşüncesi ile fiyatlanıyor. Başkan Joe Biden’in büyük teşvik paketi ve Fed’in genişlemeci para politikası ile birlikte ekonominin pandemiden toparlandıkça aşırı ısınacağına dair korkular var.

Yellen ile Kongre’de ifadesinden önce Powell, BIS’in dijital çağda inovasyon üzerine düzenlediği dört günlük bir konferansın başlangıcında Pazartesi günü konuşacak.

Zirvede konuşma yapacak diğer küresel merkez bankası liderleri arasında Avrupa Merkez Bankası (ECB) Christine Lagarde, İngiltere Bankası (BoE) yöneticisi Andrew Bailey ve Kanada Bankası (BoC) yöneticisi Tiff Macklem var.

Diğer yandan İsviçre, Meksika ve Güney Afrika da dahil olmak üzere bir dizi merkez bankası hafta boyunca politika toplantıları düzenleyecek.

İsviçre Merkez Bankası’nın (SNB) faiz oranlarını değiştirmeyerek %-0,75 ile dünyanın en düşük seviyesinde tutması ve Perşembe günkü toplantısında müdahaleci duruşunu sürdürmesi bekleniyor.

Veri cephesinde dayanıklı mal siparişleri ve kişisel gelir ve harcama raporları, yeni ve var olan konut satışları rakamları ile haftanın öne çıkan verileri olacak.

Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçümü PCE deflatörünün içinde olduğu kişisel gelir ve harcama rakamları ile birlikte konut verileri, Şubat ayında ekonomik faaliyet üzerindeki şiddetli kış fırtınalarının etkisi nedeniyle zayıflık göstermesi muhtemel. Bununla birlikte ekonomistler, düşüşün kısa ömürlü olduğunu düşünüyor.

ABD de 2020’nin dördüncü çeyrek GSYH verisine son revizyonu paylaşacak. En son yıllık %4,1 olarak raporlanmıştı.

Endeksler rekor yükseklerle kapanmaya devam etse de yatırımcıların hisse senedi fiyatlarını baskılayan tahvil getirilerindeki artışa odaklanmaya devam etmesi olası.

Ekonomik toparlanma beklentilerine dair iyimserlik, banka ve diğer hisselere yönelmeyi hızlandırarak ve Dow endekslerini geçen hafta rekor seviyelere yükseltti.

Ancak Hazine getirileri arttıkça daha az çekici görünen değerlemelerle teknoloji ve yüksek büyüme hisseleri son aylarda cazibesini kaybettiğinden Nasdaq geride kaldı.

Biden yönetimi harcama planları için ödeme yapmanın yollarını ararken yatırımcılar, ABD borsalarındaki ralliyi tehdit edebilecek daha yüksek vergi beklentisiyle ilgili kaygılanmaya başlayabilir.

Euro bölgesinde Mart ayı PMI verileri, kaotik bir aşı dağıtımı zemininde blok ekonomisinin nasıl performans göstereceğine ışık tutacak.

İngiltere Salı günü iş verileri ile başlamak üzere bir veri silsilesi paylaşacak. Ekonomistler işsizlik oranının stabil olmasını bekliyor. Çarşamba günü enflasyon verilerinin yükselmesi öngörülürken yeniden açılış iyimserliği üzerine PMI verilerinin hakim hizmet sektörünün toparlanma göstermesini bekliyor.

Cuma günü yayınlanacak perakende satış rakamlarının, Ocak ayındaki büyük düşüşü takiben kısmi bir toparlanma göstermesi bekleniyor. Tüm raporlar birlikte göz önüne alındığında İngiltere ekonomisinin pandemi krizinin en kötü kısmından kurtulduğuna işaret edebilir.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir