GameStop’un hüsranı, Süveyş meseleleri, Intel’in büyük dizaynı – Piyasalarda neler oluyor?

GameStop’un hüsranı, Süveyş meseleleri, Intel’in büyük dizaynı – Piyasalarda neler oluyor?

GameStop’un hüsranı, Süveyş meseleleri, Intel’in büyük dizaynı – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – GameStop (NYSE:) çeyreklik raporu ile hayal kırıklığı yarattı, Intel (NASDAQ:) yeni strateji planlıyor ve Disney, tüketicilerin sinemalara dönmek istediğine dair bahislerini koruyor. Avrupa ve Japonya PMI verileri şaşırtıcı biçimde güçlü. Fed Başkanı Jerome Powell Kongre’ye dönerken üç meslektaşı da başka yerlerde konuşacak. Süveyş Kanalı’nda sıkışan bir konteyner gemisinin ardından petrol fiyatları yükselişte. Ve Elon Musk, ’e bir sıçrama daha yaşattı.

İşte 24 Mart Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

2021’in en dalgalı ticaretinin kalbinde olan şirket GameStop, çeyreklik sonuçları ile üzdü. Genel satışları %3,3 düşerken hisse başına kazancı %8 civarında beklenti altında kaldı.

Bununla birlikte GameStop, Ocak ayına kadar olan üç ay içinde kıyaslanabilir mağaza satışlarında %6,5 yükselirken e-ticaret satışları %175 artış yaşadı. Bu gelişme, öncelikle online olan bir perakendeci olarak başarılı bir yenilenme umutlarını destekleyecek.

Yenilenme yeni yönetimle devam edecek. Amazon (NASDAQ:) ve Google (NASDAQ:) gazisi Jenna Owens, COO olarak ay sonunda yönetime katılacak ve eskiden Chewy (NYSE:)’de olan Neda Pacifico da e-ticaret sorumluluğunu üstlenecek. Zulily’den Ken Suzuki, tedarik zinciri başına geçecek.

Haber genel olarak en azından bir ayının fikrini değiştirmeye yetti. Jefferies’in (NYSE:) buna karşılık fiyat hedefini 150 dolardan 175 dolara çıkardı. GameStop hissesi %11 düşüşle 161,90 dolara geriledi.

Intel, Arizona’da yeni iki fabrikasyon tesisi inşasının planını içeren 20 milyar dolarlık yeni bir strateji planı ile kendini dünyanın önde gelen çip üreticisi olarak yeniden tanımlama planlarını çıkardı.

Şirket dış kaynak kullanımına ve başkaları adına fason üretime açık olduğuna işaret etmiş olsa bile plan, Intel’in kendi çiplerini üretme vaadini tekrar tasdikleyen bir işaret.

New CEO Pat Gelsinger de ilk çeyrekte gelir ve kâr sonuçlarının iç beklentileri aşmasının ardından şirket satışlarının bu yıl korkulduğu kadar düşmeyeceğini söyledi. Intel hisseleri piyasa öncesinde %5,6 yükseldi.

ABD borsaları Salı günü düşüş yaşadıktan sonra yüksek açılmaya hazırlanıyor. Avrupa, Hindistan ve Güney Amerika’da görülen üçüncü Covid-19 dalgasının, küresel ekonomik toparlanmayı engelleyebileceği korkuları ile borsalar düşüş yaşamıştı.

75 puan artarken %0,3 ve %0,9 kazandı.

İlgi çekebilecek hisseler arasında Tesla (NASDAQ:) var. CEO Elon Musk, otomobil üreticisinin Bitcoin’i artık ödemeler için kabul ettiğini Twitter aracılığı ile duyurdu (fiyatlama politikasıyla ilgili bir şey söylemedi). Bu gelişme ile Bitcoin %5 yükseldi.

Ayrıca Microsoft (NASDAQ:) da dikkat çekebilir. Şirketin video oyun sohbet topluluğu olan Discord’u 10 milyar dolara alma girişiminde olduğu raporlandı. Disney ve AMC Entertainment (NYSE:) da büyük hareketler görebilir. Sinema devi, aynı anda hem sinemalarda hem de yayın kanalında iki büyük film yayınlayacağını söyleyerek tüketicilerin sinemalara dönmek istediğine dair bahsini korudu.

Dünya genelindeki iş anketleri, Mart ayında ekonomik aktivitenin hızlandığını gösterdi. IHS Markit’in satın alma müdürleri endeksi, İngiltere’nin yanında hem Japonya’da hem de Avrupa bölgesinde beklentilerin üzerinde yükseldi.

Anketler Almanya’daki sıkı kısıtlamalar öncesine ait (Çarşamba günü federal ve bölgesel hükümetler tekrar değerlendirecek) ve erken ticarette borsadaki genel kayıpları tersine çevirmeye yetmedi.

ABD’de Fed Başkanı Jerome Powell ve Hazine Bakanı Janet Yellen, Senato Bankacılık Komitesi önünde tekrar ifade verecek. Bir gün öncesinde Yellen, bütçe açığını desteklemek için vergi artırımı olasılığına işaret etti. Ayrıca Şubat ayı dayanıklı mal siparişleri ile haftalık mortgage yeniden finansman verileri de açıklanacak. Fed’den John Williams (NYSE:), Mary Daly ve Charles Evans konuşma yapacak.

Büyük bir konteyner gemisinin Süveyş Kanalı’nda karaya oturması ve dünyanın en önemli ticaret yollarından birini tıkamasıyla ham petrol fiyatları hızla yükseldi. Raporlar, kanaldaki blokajın kaldırılmasının üç gün kadar sürebileceğini gösteriyor.

%2,9 yükselerek 59,43 dolar olurken %2,8 yükselişle 62,50 dolara ulaştı.

ABD hükümeti haftalık stok verilerini her zamanki saatinde paylaşacak. Analistler önceki haftaya göre 270.000 varil düşüş bekliyor olsa da Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) Salı günü 2,9 milyonluk artış yaşandığını gösteren verilerinin ardından artış riski de göz ardı edilemez görünüyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir