Ford Otosan 1,4 milyar euro yatırımla Volkswagen için de üreteceği hafif ticari aracı 2023’te banttan indirecek

Ford Otosan 1,4 milyar euro yatırımla Volkswagen için de üreteceği hafif ticari aracı 2023’te banttan indirecek

Ford Otosan 1,4 milyar euro yatırımla Volkswagen için de üreteceği hafif ticari aracı 2023’te banttan indirecek

İSTANBUL, 16 Mart (Reuters) – Koç Holding (IS:)’in ortak olduğu , Kocaeli fabrikasında diğer ortağı Ford Motor Company F.N ve Volkswagen için bir tonluk orta ticari araç üretimine 2023 yılının ilk yarısında başlayacak.

Şirketin yayımladığı bültene ve KAP açıklamasına göre Kocaeli’deki Ford Otosan fabrikalarında üretilecek olan araçlar tam elektrikli, hibrit elektrikli (PHEV) ve dizel motora sahip olacak.

Aralık ayında üretim kapasitesi artırım ve batarya montaj hattı yatırım kararını açıklayan Ford Otosan, bugün yatırımın ayrıntılarını verdi.

Açıklamanın ardından Ford Otosan hisseleri %10 primle 208,4 liraya yükselerek tavan oldu.

Şirket Aralık ayında fabrika kapasitesini 440.000 adetten 650.000 adede yükseltmek ve batarya montaj fabrikası kurmak için 20,5 milyar lira tutarında yatırım teşvik belgesi almıştı.

Buna göre fabrikanın adet bazında üretim kapasitesini artırmak için beş yıl içinde 1.4 milyar euro yatırım yapılacak. Fabrikanın genişletilmesi sonucu sadece 1 tonluk orta ticari araç modelinin üretim kapasitesi 405.000 adede yükselecek.

Kapasite artırımı ile Ford Otosan’ın istihdamı 3.000 kişi artarak 15.000’in üzerine çıkacak.

Ford Otosan bültende ve KAP açıklamasında şirketin Volkswagen için ne kadar araç üreteceğini belirtmedi. Ancak 1 tonluk orta hafif ticari aracın üretimi 11 yıl sürecek.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığında yapılan imza töreninde, dedi.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç da, dedi.

Üretilecek Ford markalı Transit Custom modeli araçlar yurtiçinde Ford Otosan tarafından satılacak.

Yurt dışı satışları ise Ford Motor Company ve bağlı şirketlere yapılacak. Satışlar maliyet artı yöntemiyle fiyatlandırılarak yatırım maliyetinin büyük bölümü Ford Motor Company’e aktarılacak.

Avrupa’da %15 pazar payı ile en fazla ticari araç satan üretici olan ve Avrupa içindeki en büyük pazar olan İngiltere’de 56 yıldır pazar lider olan Ford, karbon emisyonlarını azaltmak zorunda olan şirketlerin yeni ürettiği ticari araçlara yöneleceğini öngörüyor.

Şirket Şubat ayında 2024 yılına kadar bütün ticari araç gamının elektrikli veya hibrit modellerini satışa çıkaracağını, 2030’a kadar ise satışların üçte ikisinin hibrit veya elektrikli modellerden oluşacağını açıklamıştı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir