Fed ve TCMB’nin etkisiyle bu hafta dolar kurunda oynaklık artabilir

Fed ve TCMB’nin etkisiyle bu hafta dolar kurunda oynaklık artabilir

Bu haftanın en önemli iki gelişmesi: Fed ve toplantısı.

17 Mart Çarşamba TSİ 21.00’da Fed faiz kararı açıklanacak ve 21.30’da da Fed Başkanı olacak.

Pandemi nedeniyle bir yıl önce faiz indiren ve varlık alımlarına başlayarak genişlemeci para politikasına geçen Fed’in faiz oranlarında ve varlık alımlarında değişikliğe gitmesi beklenmiyor.

Göstergeler üzerinden istihdam piyasası en önemli başlık olurken 1,9 trilyon dolarlık paketin istihdama nasıl yansıyacağına dair ön görüler önemli. Enflasyon tarafında ise son rakamlar hızlı bir artış sinyali vermedi, ancak piyasalarda beklentiler giderek artıyor ve buna bağlı da 10 yıllık tahvil faizindeki yükseliş de hızlanıyor. Powell, bu konuda oldukça açık ve net açıklamalar yapsa da piyasalar Powell’ı bu defa dinlemedi ve son 3 haftada oynaklık bir yılın zirvesine çıktı. Bu konuda Powell’ın daha önceki açıklamalarından daha güvercin olması piyasaları rahatlatabilir. Bir diğer önemli nokta ise Fed’in yüksek enflasyon riskine karşı somut olarak harekete geçip geçmediği. Dolayısıyla varlık alımlarındaki değişim ve planlama bu nedenle önemli olacak.

18 Mart Perşembe 14.00’da TCMB, Para Politikası Kararını açıklayacak. En son Aralık ayında 200 bp faiz artıran kurul, son iki toplantıda politika faizini %17’de sabit tuttu. Bu ay ise merkezin en az 100 bp faiz artışı yapması bekleniyor.

Ocak ayında %14,97 olan enflasyon Şubat ayında %15,61’e yükselirken dövizde de hareketlilik arttı. Dolar kuru başta olmak üzere dövizde yaşanan yükselişin de ÜFE ve TÜFE’ye gecikmeli de olsa sirayet etmesi nedeniyle enflasyonda bir miktar daha artış bekleniyor. Şu andaki seviyede başa baş noktasında olan enflasyon ve faizin bir sonraki ay gelecek yükselişle bozulması riskine karşı merkezin bu ay 100 baz puan faiz artışı yapması bekleniyor. Sıkı para politikası uygulayan merkezin faiz artışının yanında sözlü yönlendirmeyi de güçlü bir şekilde kullanması bekleniyor.

Piyasa beklentilerinin üzerinde bir faiz artışı ile ilk tepki olarak TL pozitif hareketler görülebilir. Merkezin bu ayı pas geçmesi durumunda ise TL üzerindeki baskı artabilir. Bu nedenle her iki ihtimalde de faiz kararının kur üzerinde bir miktar oynaklık yaratması bekleniyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir