Fed toplantısı öncesi ons altında görünüm nasıl?

Fed toplantısı öncesi ons altında görünüm nasıl?

Fed toplantısı öncesi ons altında görünüm nasıl?

Investing.com – Haziran sonrası en düşük seviye olan 1.676$ seviyesinden 1,740$ seviyesine sınırlı toparlanma gösteren ons altın, bu akşamki FOMC toplantısı öncesinde de satıcılı fiyatlanmaya devam ediyor.

Teşvik paketi ve ABD ile Avrupa’da kısıtlamaların kısmen de olsa sürmesine karşın piyasaların pandemi sonrasını fiyatlamasıyla altın da son ayların en düşük seviyelerinde işlem görüyor.

ABD’de enflasyonun ’in hedef seviye olarak gördüğü %2’nin üzerine çıkacağı beklentileri her geçen gün artıyor ve komitenin de 2023’te faiz artışına gitmesi ön görülüyor. Ancak vadeden ziyade faiz artış hızının fazla olacağı beklentisiyle tahvildeki yükseliş hız kazandı. 10 yıllıklar bugün %1,662ya 30 yıllıklar da %2,41’e yükseldi. Dolar göstergesinde ise belirgin bir yükseliş yok. , enflasyon fiyatlamasının etkisiyle istediği yükselişi de sağlayamıyor ve fiyat 1.740$ seviyesini aşamıyor.

Bugün TSİ 21.00’da açıklanacak faiz kararının ardından 21.30’da Powell’ın konuşması olacak. Powell’ın daha fazla güvercin açıklamalar yapması bekleniyor ve bu yöndeki fiyatlamada altının sınırlı da olsa yükseliş göstermesi söz konusu olabilir. Ancak bu yükselişin devam edebilmesi için tahvil faizlerindeki volatilitenin durması gerekiyor.

Yurt içinde ise kurunun 7,50 yakınında fiyatlanması ve onstaki dar aralıklı işlemler nedeniyle fiyatı da 416-420 TL aralığında işlem görüyor. Ons bileşeninde bugünkü Fed toplantısı, TL bileşeninde ise yarınki toplantısı önemli. ’nin faiz artışına gitmesi TL pozitif fiyatlama sağlayabilir, ancak bu noktada doların seyri de önemli olduğu için ilk olarak bugünkü Fed toplantısı izlenecek. Gram altında kısa vadede 408 TL en yakın destek olarak izlenirken son günlerdeki harekette aşılamayan 425 TL ise direnç konumunda.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir