Fed kararı, Brezilya faiz artırımı, Samsung’un çip uyarısı – Piyasalarda neler oluyor?

Fed kararı, Brezilya faiz artırımı, Samsung’un çip uyarısı – Piyasalarda neler oluyor?

Fed kararı, Brezilya faiz artırımı, Samsung’un çip uyarısı – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Fed faiz oranlarını veya tahvil alım temposunu değiştirmeyecek ancak iki günlük toplantısı bittiğine yeni bir kılavuz ve büyüme tahminleri yayınlayacak. Ayrıca yakın vadede tahvil piyasasına büyük etki edebilecek olan, banka sermaye gerekliliklerindeki yasal boşlukları sonlandırmaya mı yoksa uzatmaya mı niyetli olduğunu da söyleyecek. Faizleri artırabilecek tek merkez bankası Brezilya’nınki. Samsung, küresel çip kıtlığının yakın zamanda bitmeyeceği konusunda uyarıda bulundu ve Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) petrol için yeni bir ‘süper döngü’ söylemlerini önemsizmiş gibi göstererek herkese, fiyatların hala OPEC+ bloku tarafından şişirildiğini hatırlattı.

İşte 17 Mart Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

Fed para ve akabinde Başkan Jerome Powell’ın basın toplantısı gerçekleşecek.

Temel faizlerde veya varlık alım oranlarında değişim olması mümkün değil. Bu nedenle piyasanın dikkati, özellikle Fed kılavuzunda – Fed yetkililerinin faiz beklentilerini gösteren ‘noktasal grafiğin’, bugüne kadar varsayılandan daha erken bir zamanda politik sıkılaşma olacağını yansıtacak şekilde değişip değişmediğinde – olacak.

Dikkate değer bir diğer şey: Fed, Mart ayı sonunda sona erecek olan bağlayıcı bir sermaye yükümlülüğü olarak bankalar için mevcut Ek Kaldıraç Oranından (SLR) muafiyetin uzatılıp uzatılmayacağına karar verecek. Muafiyet uzatılmazsa bankalar hissedarlara ödeme yapmakta ve bu yıl ihraç edilen yüksek hacimli Hazine tahvillerini absorbe etmekte güçlük çekebilirler.

Enflasyonun kısa vadeli bir risk olmadığına inanan Fed’in aksine Brezilya Merkez Bankası (BCB), hızla artan fiyatlar ve Başkan Jair Bolsonaro’nun politikalarına yönelik büyük güven kaybı zemininde Çarşamba günü .

BCB’nin, son üç ayda dolar karşısında %10 üzerinde kayıp yaşayan düşüşü önleme çabası ile faizleri 50 bp artırarak %2,50’ye çıkarması bekleniyor. Enflasyon %5 üzerine çıkarak dört yılın yükseğine ulaştı.

Brezilya’nın hamlesi, gelişmekte olan piyasalardaki merkez bankalarının, özellikle de dolar güçlenmeye başladıkça para birimleri baskı altına girenlerin, daha sıkı para politikasına geçişini müjdeliyor. ve merkez bankalarının da bu hafta, kendi temel faiz oranlarını yükseltmeseler bile daha şahin bir kılavuz yayınlamaları bekleniyor.

ABD borsaları, Fed duyurusu öncesinde dalgalanmanın kaybolması ile dar aralıklarda karışık açılıyor.

ve sakin kalırken %0,2 geriledi.

Fed duyurusu öncesinde Şubat ayına ait ile verileri olacak. Ayrıca mortgage faizleri ve yeniden finansman ile ilgili haftalık rakamlar paylaşılacak.

İlgi çekebilecek hisse senetleri arasında İngiltere’deki sürücülere çalışan olarak davranmama konusunda yürüttüğü savaşında nihayet pes eden Uber (NYSE:) var. Ayrıca Google, Google Play mağazası aracılığı ile ilk 1 milyon dolar kazananlar için uygulama geliştiricilerinden aldığı ücreti %30’dan %15’e düşürdükten sonra gözler Alphabet (NASDAQ:) ve Apple’da (NASDAQ:) da olacak. Bu gelişmenin, monopol ücret yapıları olarak gördüklerine karşı çeşitli alanlarda antitröst davaları açan Fortnite yayıncısı Epic Games gibi uygulama geliştiricileri memnun etme olasılığı pek yok.

Samsung (KS:), yarı iletken için dünya piyasasında görülen “ciddi dengesizlik” konusunda uyararak bu problemin yakın gelecekte çözülmesinin mümkün olmadığını ekledi.

Eş-CEO Koh Dong-jin, şirketin yıllık hissedar toplantısında şirketin Texas, Austin’deki dökümhanesinin, geçen ay faaliyetlerini durdurmasına neden olan soğuk havanın ardından yeniden yapılanma nedeniyle hala çevrimdışı olduğunu söyledi.

Texas Instruments’in (NASDAQ:) sahip olduğu diğer tesislerle birlikte dökümhanenin kapanışı, Honda’nın Çarşamba günü ABD üretiminin bir kısmını askıya almasına yol açan bir tedarik sıkıntısını artırdı. Toyota da bazı petrokimyasallardaki kıtlık nedeniyle üretiminin darbe alacağını söyledi – salgının karmaşık küresel tedarik zincirlerindeki kırılganlığı nasıl etkilediğini gösteren bir başka örnek.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) petrol piyasasının durumuna ilişkin son aylık raporunda, yeni bir ‘süper döngü’ sözlerini önemsizleştirdikten sonra fiyatları düşüş yaşadı. Tarihsel bir kıyas ile hala yüksek olan stok seviyelerine ve fiyatların, ‘OPEC+’ anlaşması tarafından günlük 8 milyon civarı üretimin kesilmesi ile desteklendiği gerçeğine işaret etti.

Gelişmiş ekonomilerdeki stoklar, Ocak ayına kadar art arda altı ay düşüş yaşadı ancak IEA’ya göre bu, 5 yıllık ortalamanın 63,2 ve bir yıl önceki seviyelerin 110 milyon varil üzerinde.

ABD hükümetinin her zamanki saatinde açıklanacak.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir