Fed, bu yıl ABD’de güçlü büyüme ve enflasyonda yükseliş beklemesine rağmen faiz artırımı öngörmedi

Fed, bu yıl ABD’de güçlü büyüme ve enflasyonda yükseliş beklemesine rağmen faiz artırımı öngörmedi

Fed, bu yıl ABD’de güçlü büyüme ve enflasyonda yükseliş beklemesine rağmen faiz artırımı öngörmedi

Howard Schneider / Ann Saphir

WASHINGTON, 18 Mart (Reuters) – ABD Merkez Bankası (Fed) dün akşam ABD ekonomisinin yaklaşık 40 yılın en güçlü büyümesini kaydedeceğini öngörürken enflasyondaki yükselişe rağmen para politikasını gevşek tutmayı taahhüt etti.

Fed, politika faizini %0 ile %0,25 aralığında sabit tuttu. Fed’in para politikasını nasıl şekillendireceği hakkında ipucu veren yeni tahminlere göre Fed yetkililerinin çoğu 2024’e kadar faiz artışına gidilmesini beklemiyorlar.

Fed Başkanı Jerome Powell, 120 milyar dolarlık tahvil alım programınının boyutunun küçültülmesi hakkında konuşmak için ise çok erken olduğunu belirtti.

Tahminlere göre ekonominin bu yıl %6.5 büyüyerek, Avrupa ve Japonya’yı aşıp Çin’in ekonomik büyümesiyle yarışması bekleniyor. ABD’de ekonomik büyüme bu yıl %6.5 seviyesinde açıklanırsa 1984’ten beri en hızlı büyüme gerçekleşecek.

Powell, “Koronavirüs canlandırma paketi kapsamında çekler ödenmeye başladı. Vakalar azalıyor. Aşılama hızlı ilerliyor” ifadelerini kullandı.

Fed yetkilileri, en az iki yıl daha ekonomik büyümenin güçlü seyrederek 2022’de %3,3 ve 2023’te %2,2 olmasını beklerken, uzun dönemli büyüme tahmini ise %1.8 olarak öngörüldü.

Fed Başkanı Jerome Powell, bu yıl %2,4’e tırmanarak hedefi aşacağı tahmin edilen enflasyondaki artışı geçici olarak gördüğünü ifade ederken salgın hastalığın ekonomide yarattığı tahribat onarılana kadar faizleri sıfırda tutmayı taahhüt etti.

Fed’in 18 politika yapıcısının görüşleri ise kısmen değişti. Dört kişi gelecek yıl faiz artırımına gidilebileceğini düşünürken, yedisi 2023 yılında artışa gidilmesini bekliyor.

Fed’in ekonomik tahminlerini ve para politikasını açıklamasının ardından konuşan Powell, “Azami istihdam seviyesine olabildiğince hızla ulaşana kadar ekonomiye gereken desteği vermeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Powell, “Henüz işimiz bitmedi. Doğru bir yolda ilerliyoruz. Ancak daha işimiz var ve hedeften şaştığımızı görmek istemem. Yaklaşık 10 milyon insan hâlâ işsiz” dedi.

Fed tahminlerine göre ABD’de işsizlik oranının bu yılın sonunda %4,5 olacağı öngörülürken Haziran’da açıklanan bir önceki ekonomik tahminlere göre %6,4 olması bekleniyordu.

Fed, fiyatlarda bu yıl beklenen artışın ardından enflasyonun 2022’de tekrar %2 seviyesine düşmesini bekliyor.

Webull işlem platformunun başkanı Anthony Denier, “Tahvil getirilerinin şimdiye kadar artmasına neden olan çok endişeli bir ortam vardı ancak Fed’in ekonomik görünüme dair oldukça gevşek para politikası yönündeki açıklamaları (piyasalar için) büyük bir rahatlama sağlayacak” dedi.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir